15 sierpnia, jak co roku, na terenie całego kraju obchodzone było Święto Wojska Polskiego. Tego właśnie dnia w 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, nazwana później Cudem nad Wisłą.
Strategiczną rolę odegrał w niej manewr Wojska Polskiego wykonany przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Dzięki niemu możliwe było oskrzydlenie Armii Czerwonej przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Bitwa Warszawska była jednym z najbardziej przełomowych starć w historii świata i zadecydowała bezpośrednio o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a także nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.
W ubiegły czwartek, w Brzegu, uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęła o godzinie 10.00 msza święta koncelebrowana w kościele pw. Świętego Mikołaja przez księży: Kazimierza Krużela, Bolesława Robaczka, Zdzisława Pyszkę oraz Zbigniewa Bąkowskiego. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się na Plac Polonii Amerykańskiej, gdzie po przemówieniu dowódcy I Brzeskiego Pułku Saperów płk. Jana Pajestki odczytany został Apel Pamięci Oręża Polskiego, a następnie oddana została salwa honorowa. Podczas uroczystości wręczone zostały również Medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, które otrzymali major Krzysztof Dworzycki i sierżant Marek Badurowicz.
W ten szczególny dzień, będący wspomnieniem spektakularnego zwycięstwa polskich żołnierzy nad Armią Czerwoną, nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych powiatu i miasta, na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim i Wiceburmistrzem Brzegu Stanisławem Kowalczykiem, a także delegacji służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz młodzieży szkolnej.
Święto Sił Zbrojnych RP zostało po raz pierwszy ustanowione przez Ministra Spraw Wojskowych Stanisława Szeptyckiego rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku. Obchodzono je do 1947 roku, gdy ówczesne władze zdecydowały się ustanowić Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października, na pamiątkę chrztu I Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu, w latach 1990-1991, Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja, aby w roku 1992 ostatecznie przenieść je na 15 sierpnia w rocznicę Cudu nad Wisłą.
Corocznie w dzień ten we wszystkich kościołach polowych w Polsce odbywają się uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty.
Wydrukuj stronę