Orkiestry zainaugurowały Święto Powiatu Brzeskiego
Podczas ostatniego weekendu z trudem można było się przedostać przez pl. Polonii Amerykańskiej. Wszystko za sprawą II Przeglądu Orkiestr Wojskowych Wojsk Lądowych zorganizowanego przez I Brzeską Brygadę Saperów, Starostwo Powiatu Brzeskiego i Urząd Miasta Brzeg. Impreza, która była zarazem inauguracją Święta Powiatu Brzeskiego, przyciągnęła tłumy ludzi.

Przegląd poprzedziła uroczysta msza święta odprawiona w kościele p.w. św. Mikołaja, którą zakończył występ Orkiestry Wojskowej z Warszawy. Kolejny koncert odbył się już na scenie ustawionej przed Brzeskim Centrum Kultury. Jeśli komuś wydawało się jeszcze wówczas, że orkiestry wojskowe mają w repertuarze tylko i wyłącznie pieśni żołnierskie, szybko został wyprowadzony z błędu. Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia miło zaskoczyła publiczność oryginalnymi aranżami utworów znanych z polskiej kinematografii. Podczas koncertu można było również usłyszeć kilka popularnych, zagranicznych przebojów, między innymi, znany głównie dzięki Elvisowi Presleyowi, „Fever”, a także „Spiderman” z filmu pod tym samym tytułem. Partie wokalne wykonane zostały przez znanych wokalistów Krzysztofa Kiljańskiego i Dorotę Kołodziej.
Piątkowe wydarzenia były tylko zapowiedzią tego, co działo się w kolejnych dniach imprezy. W sobotę od godziny 18.00 całe centrum Brzegu opanowane zostało przez wojskowych. Na ulicy Długiej można było zapoznać się z wyposażeniem, jakim dysponuje 1. Brzeska Brygada Saperów. Na scenie w tym samym czasie konkurowały ze sobą orkiestry wojskowe z Krakowa, Żagania, Lublina i Rzeszowa.
O 20.30 pl. Polonii Amerykańskiej niemal pękał w szwach. Tak liczną publiczność przyciągnęli soliści: Joanna Horodko (sopran), Renata Drozd (sopran), Marcin Pomykała (tenor) i Kamil Pękala (baryton), którzy zaprezentowali się wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia i Orkiestrą Wojskową z Warszawy. Koncert był zarazem inauguracją corocznego Święta Powiatu Brzeskiego. W jego ramach mieszkańcy powiatu będą mogli uczestniczyć w imprezach „Wiedzieć więcej, żyć zdrowiej” oraz XVI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej – obie imprezy odbędą się na Zamku Piastów Śląskich, kolejno 14 i 17-19 czerwca
W niedzielne popołudnie tłumy ludzi, nieustannie przybywające na pl. Polonii Amerykańskiej, mogły podziwiać zmagania orkiestr uczestniczących w konkursie musztry paradnej. Tu, podobnie jak w przypadku konkursu estradowego, pierwszą nagrodę wywalczyła orkiestra wojskowa z Rzeszowa, dowodzona przez kpt. Andrzeja Kufla.
Publiczność z dużym entuzjazmem uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach, które miały miejsce podczas festiwalu. Wśród osób zgromadzonych przed sceną często słychać było słowa uznania. Brzeżanka Monika Borowska postanowiła nawet osobiście podziękować organizatorom za zaproszenie do Brzegu wokalistów tak wielkiego formatu. Pod ogromnym wrażeniem była również Barbara Rogalska, która podkreślała, że pierwszy raz jest świadkiem tak wspaniałej imprezy odbywającej się w Brzegu. Jolanta Unuczek mówiła wręcz, że brzeski festiwal prezentuje się nawet ciekawiej od, odbywającego się w tym samym czasie, festiwalu w Opolu.
Przez trzy dni orkiestry z całej Polski pokazały zupełnie inną twarz wojska. Twarz na co dzień niedostrzeganą, a z całą pewnością niezwykle ciekawą i atrakcyjną. II Przegląd Orkiestr Wojskowych Wojsk Lądowych był imprezą, której nie powstydziłoby się żadne miasto w Polsce. Rozmach, profesjonalizm i atrakcyjność to określenia, którymi można skwitować wszystko to, co działo się w Brzegu od piątku do niedzieli. Po koncercie galowym starosta Maciej Stefański powiedział, że jeśli siła wojska liczona byłaby siłą orkiestr wojskowych, to Polska byłaby światową potęgą… i trudno się z tą wypowiedzią nie zgodzić.

K.Ł./B.J.