Starosta Powiatu Horodenka zaprosił delegację Powiatu Brzeskiego na Święta Bożego Narodzenia, które rozpoczynają się 6 stycznia w dniu naszego Święta Trzech Króli.

Powiat Brzeski reprezentowali Starosta Maciej Stefański, Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mazurkiewicz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Klemens Jakubowski.

{mosimage}

W delegacji uczestniczyli również: naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Mieczysław Niedźwiedź, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Andrzej Nimsz, kierownik Działu Marketingu PWC „Odra” S.A. Leszek Stefański, specjalista ds. marketingu Małgorzata Krypel oraz Leszek Wirga.

W trakcie pobytu delegacja miała okazję uczestniczyć w tradycyjnej Wigilii ukraińskiej, która ma wiele wspólnego z polską. Była modlitwa, było łamanie się chlebem, życzenia, a także kutia, karp, pstrąg, zupa grzybowa, 3 chleby ustawione jeden na drugim ze świecą na górze i szereg potraw ukraińskich.
Mieliśmy okazje posłuchać kolęd ukraińskich, śpiewanych zarówno przez domowników jak i przez kolędników, zobaczyć prawdziwe wertepy (jasełka), a wszystko w otoczeniu śniegu przy kilkunastostopniowym mrozie.
W pewnym momencie śpiewanie kolęd przypominało pojedynek polsko-ukraiński, w którym nie było zwycięzców, a wszyscy czuli atmosferę, którą Polacy przeżywali dwa tygodnie wcześniej.
W Boże Narodzenie o godz. 7 rano uczestniczyliśmy w pasterce w grekokatolickim Kościele w Horodence, gdzie mogliśmy wspólnie z naszymi przyjaciółmi przeżywać przyjście na świat Pana Jezusa.
W czasie wycieczki do Czerniowców, ponad 250-tysięcznego miasta u podnóża Karpat, mieliśmy okazję poznać wspaniały kompleks uniwersytecki z piękną cerkwią, ogromne wrażenie zrobił budynek teatru, który jak większość budynków w mieście nawiązuje do stylu dawnego Wiednia.
W rozmowach często przewija się sprawa przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Życzymy tego naszym partnerom choć trzeba mieć świadomość, że to wymaga ogromnego wysiłku ze strony Ukrainy w dostosowaniu gospodarki, prawa do wymogów Unii, a biorąc pod uwagę kryzys ekonomiczny może to być bardzo odległy czas.
W czasie spotkań omówiono także możliwości realizacji wspólnych projektów z wykorzystaniem środków unijnych, a także wymianę młodzieży.
Pobyt pokazał, że zwyczaje, tradycje istniejące w Horodence, Stanisławowie, Śniatyniu są tak bardzo zbliżone do polskich, ale trudno się temu dziwić znając kilkusetletnią wspólną historię naszych narodów.
Starosta Maciej Stefański dziękując za wspaniałe przyjęcie, gościnność, możliwość uczestniczenia w tych tak bardzo rodzinnych świętach, zaprosił naszych partnerów z Horodenki na święta Bożego Narodzenia do Powiatu Brzeskiego.

Mieczysław Niedźwiedź