W ubiegłą sobotę w Sali Książęcej Zamku Piastów Śląskich odbyło się spotkanie z Europoseł Lidią Geringer de Oedenberg.

Tematem noworocznego spotkania, organizowanego co roku przez Radę Powiatu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Brzeskie Forum Kobiet Lewicy, była „Rola kobiet w Unii Europejskiej”.

 

 

Nie po raz pierwszy wrocławska Europoseł przyciągnęła do „Śląskiego Wawelu” liczną publiczność zainteresowaną problemami Unii Europejskiej. Na sobotnim spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z etatowym członkiem Zarządu Powiatu Brzeskiego Januszem Gilem i Wiceburmistrzem Brzegu Stanisławem Kowalczykiem, Przewodniczący Rady OPZZ Województwa Opolskiego Józef Piechota, Prezes brzeskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Barbara Mrowiec, Przewodniczący Stowarzyszenia „Pokolenia” Helena Woldańska, przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Kędzierzyna – Koźla, Kluczborka, Opola i Brzegu, a także członkowie związków zawodowych zrzeszonych w OPZZ i członkowie Federacji Związków Zawodowych „Metalowcy”.

 

Gośćmi specjalnymi spotkania byli krwiodawcy z Fabryki Maszyn Rolniczych „Agromet”, Fabryki Silników Elektrycznych „Besel” oraz związkowcy FZZ „Metalowcy” z Praszki – jeden z nich, w nagrodę za oddanie ponad 40 litrów krwi, otrzymał od Lidii Geringer de Oedenberg nagrodę w postaci wyjazdu do Parlamentu Europejskiego. Podobne zaproszenie otrzymali również członkowie Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej, którzy zlicytują je podczas tegorocznego balu charytatywnego, którego są organizatorami.

 

Zebranym na Zamku Piastów Śląskich gościom czas umilali podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu, którzy przygotowali program artystyczny.

 

Lidia Geringer de Oedenberg urodziła się we Wrocławiu, gdzie ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej. Następnie ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i we Francuskim Instytucie Zarządzania w Warszawie. Studiowała również w Hiszpanii i Holandii. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w Telewizji Polskiej, gdzie była m.in. dyrektorem programowym wrocławskiego oddziału telewizji. W latach 1995–2005 pełniła funkcję dyrektora generalnego międzynarodowego festiwalu Wratislavia Cantans. W 2002 ubiegała się o stanowisko prezydenta Wrocławia, przegrywając z Rafałem Dutkiewiczem. W 2004 z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskała mandat posła do Parlamentu Europejskiego. W 2006 wstąpiła do SLD, a w 2008 została członkinią rady krajowej partii. W 2009 skutecznie ubiegała się o reelekcję w Parlamencie Europejskim. 15 lipca tego samego roku została (na 2,5 roku) kwestorem Parlamentu Europejskiego.

Lidia Geringer de Oedenberg od lat wspiera wiele inicjatyw kulturalno-społecznych mających miejsce na terenie powiatu brzeskiego. W Brzegu, co roku, odbywa się noworoczne spotkanie z Europoseł, podczas którego poruszane są rozmaite problemy dotyczące Unii Europejskiej.

Wydrukuj stronę