Psychologowie, prelegenci oraz przedstawiciele placówek oświatowych wzięli udział w dzisiejszej konferencji organizowanej przez Pracownię Rozwoju Osobistego. W budynku Starostwa przy ulicy Wyszyńskiego rozmawiano o najnowszych programach profilaktycznych oraz o skutecznej walce z uzależnieniami.

Psycholog Dariusz Zawora w rozmowie z uczestnikami przedstawił niepokojące dane dotyczące spożycia alkoholu wśród młodzieży. Dziś okazuje się, że nastolatkowie rocznie wypijają tyle samo, co dorośli.

– Dziś nie ma żadnej różnicy – podkreśla Zawora. – te statystyki są przerażające i na tle Europy wypadamy naprawdę źle. Potrzebujemy skutecznych programów profilaktycznych, bo z tym problemem trzeba walczyć.

Innym problemem dzisiejszej młodzieży jest zażywanie leków uspokajających. Okazuje się, że Polska w tej kwestii również jest wysoko w statystykach.

– Odbywa się to wszystko bez żadnej kontroli, bo takie leki są wydawane bez recepty – dodaje psycholog. – Dziś taka tabletka to panaceum na wszystko. Zażywamy i myślimy, że nasze problemy się kończą, a przecież tak w rzeczywistości nie jest. Jak jesteśmy zdenerwowani to nie szukamy jakichś rozwiązań społecznych, tylko sięgamy po farmakologię.

Podczas dzisiejszej konferencji rozmawiano również o problemie zażywania narkotyków i substancji psychoaktywnych. Poruszono także temat uzależnienia młodzieży od internetu oraz smartfonów.

 

Wydrukuj stronę