Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzegu przypomina o obowiązkach nałożonych na producentów rolnych odnośnie tzw. UBOJÓW GOSPODARCZYCH tj. produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własnego gospodarstwa domowego (Rozporządzeniem MRiRW z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. 2010.201.1370).
Ubojowi na terenie gospodarstwa w celu produkcji mięsa na własny użytek (tzw. „ubój gospodarczy”) poddaje się zwierzęta zdrowe, nie pochodzące z gospodarstwa lub obszaru podlegającego ograniczeniom, nakazom lub zakazom, mającym zastosowanie do danych zwierząt, po upływie okresu karencji określonego dla użytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub produktu leczniczego, jeżeli przed poddaniem ubojowi zwierzęta były leczone tymi produktami.
Przy uboju zwierząt na terenie gospodarstwa powinny być spełnione wymagania określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt i o ochronie zwierząt (m.in. przedubojowe pozbawienie zwierzęcia świadomości przez przyuczoną osobę; ubój bez obecności osób nieletnich) oraz w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.
CIELĘTA, OWCE, KOZY, ŚWINIE, NUTRIE:
Na terenie gospodarstwa można dokonać uboju zwierzęcia z gatunku bydło w wieku do 6 m-cy życia oraz owcy lub kozy, świń, nutrii w dowolnym wieku.
Posiadacz zwierzęcia lub podmiot prowadzący gospodarstwo inne niż gospodarstwo, w którym zwierzęta były utrzymywane, co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem na terenie gospodarstwa takiego uboju przekazuje powiatowemu lekarzowi weterynariipisemne powiadomienie o zamiarze dokonania takiego uboju (w wypadku uboju trzody chlewnej zgłoszenie może być dokonane telefonicznie) oraz w przypadku uboju cieląt do 6-go miesiąca życia, kóz lub owiec składa oświadczenie o zagospodarowaniu na własny koszt materiału szczególnego ryzyka. Materiałem szczególnego ryzyka w wypadku cieląt (do 6 miesiąca życia) są: 1) migdałki, 2) jelita od dwunastnicy do odbytnicy, 3) krezka, 4) stałe odpady powstające przy uboju i obróbce poubojowej mające kontakt z SRM. Materiałem szczególnego ryzyka w wypadku owiec i kóz (do 12 miesiąca życia) są: 1) jelito biodrowe, 2) śledziona, 3) stałe odpady powstające przy uboju i obróbce poubojowej mające kontakt z SRM. Materiałem szczególnego ryzyka w wypadku owiec i kóz (powyżej 12 miesiąca życia) są: 1) czaszka łącznie z mózgiem i gałkami ocznymi, 2) migdałki, 3) jelito biodrowe, 4) śledziona, 5)rdzeń kręgowy, 6) stałe odpady powstające przy uboju i obróbce poubojowej mające kontakt z SRM.
Pisemne powiadomienie zawiera:
– Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres posiadacza zwierząt poddawanych ubojowi;
– Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres podmiotu prowadzącego gospodarstwo,
w którym dokonywany jest ubój zwierząt pochodzących z innych gospodarstw w celu
produkcji mięsa;
– Gatunek i liczba zwierząt poddawanych ubojowi;
– Numer identyfikacyjny zwierzęcia lub zwierząt poddawanych ubojowi;
– Miejsce i termin uboju;
– Imię i nazwisko oraz adres osoby uprawnionej do przeprowadzenia uboju;
– Inne dane mające na celu ułatwienie kontaktu z informującym, w szczególności numer
telefonu informującego.
– Informacja może zawierać zgłoszenie mięsa do badania poubojowego
Mięso świń i nutrii poddanych ubojowi na terenie gospodarstwa oraz mięso dzików odstrzelonych, w celu produkcji mięsa poddaje się na koszt posiadacza tego mięsa, lub podmiotu prowadzącego gospodarstwo, w którym dokonano uboju badaniu poubojowemu na obecność włośni, przeprowadzane przez urzędowego lekarza weterynarii.
W przypadku, gdy tusza podlega badaniu poubojowemu przeprowadzonemu przez urzędowego lekarza weterynarii na wniosek i na koszt posiadacza tego mięsa, lub podmiotu prowadzącego gospodarstwo, w którym dokonano uboju, próbki do badania mięsa na obecność włośni, pobiera i bada urzędowy lekarz weterynarii.
W przypadku, gdy tusza nie podlega w/w badaniu, próbki do badania mięsa na obecność włośni pobiera i dostarcza do urzędowego lekarza weterynarii:
– posiadacz mięsa – w przypadku dzików oraz uboju zwierząt na terenie gospodarstwa, w którym zwierzęta były utrzymywane,
– podmiot prowadzący gospodarstwo, w którym dokonywany jest ubój.
Urzędowy lekarz weterynarii wystawia zaświadczenie o przeprowadzeniu badania poubojowego mięsa, jeżeli w wyniku badania poubojowego oraz badania na obecność włośni, w przypadku badania mięsa świń, nutrii, dzików, stwierdzono, że badane mięso jest zdatne do spożycia przez ludzi.
Mięso zbadane na obecność włośni metodą badania trichinoskopowego
– przed spożyciem powinno zostać poddane obróbce cieplnej zapewniającej podgrzanie mięsa do
temperatury wewnętrznej wynoszącej co najmniej 71°C;
– nie powinno być wykorzystywane do przygotowania potraw na grillu lub w kuchence mikrofalowej.
Mięso świń, nutrii i dzików nie może zostać spożyte ani przetworzone przed uzyskaniem zaświadczenia.
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 26 maja 2010 roku w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenia przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego; paragraf 1 pkt 33 wprowadzenie na rynek mięsa pochodzącego z produkcji mięsa na użytek własny zagrożone jest kara pieniężną w wysokości od 1000 do 5000 zł, oraz paragraf 1, pkt 34 tj. niespełnienie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny zagrożone jest karą pieniężną w wysokości 100-2000 zł.
Wyżej wymienione wymagania weterynaryjne będą restrykcyjnie respektowane podczas kontroli gospodarstw oraz w momencie uzyskania wzajemnie przesyłanych informacji pomiędzy PIW z ARiMR.
Przypomina się, iż włośnica jest ciężką, pasożytniczą chorobą odzwierzęcą, a jedynym sposobem uniknięcia zarażenia jest badanie mięsa świń, dzików, nutrii.
Dane teleadresowe:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Brzegu
49-300 Brzeg, ul. Ziemi Tarnowskiej 3
Tel. 77 4163744, Tel./fax. 77 4162779
Lista urzędowych lekarzy weterynarii
uprawnionych do wykonania badania mięsa na obecność włośni: Imię i nazwisko lekarza urzędowego
|
Telefon kontaktowy
|
Lek. wet. Jerzy Pankiewicz
|
77 4162437
|
Lek. wet. Leszek Andros
|
77 4162437
|
Lek. wet. Kazimierz Matuszewski
|
77 4155672
|
Lek. wet. Zbigniew Ostrowski
|
77 4154955
|
Lek. wet. Bronisław Szponarski
|
77 4127774
|