Jak ważna jest rola rodziny nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety w dzisiejszych czasach w związku z różnymi sytuacjami (społecznymi, ekonomicznymi, prawnymi) pozycja rodziny jest osłabiona, a to też rzutuje bezpośrednio na przyszłe perspektywy całego naszego kraju.

Polityka prorodzinna skierowana jest najczęściej na rzecz rodzin biologicznych, ale równie ważne są kompleksowe rozwiązania dotyczące polityki społecznej w stosunku do rodzin zastępczych. Pod koniec 2011 r. powstał Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2012 – 2014 opracowany przez brzeskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Dokument ten został przyjęty w formie uchwały przez Radę Powiatu Brzeskiego na listopadowej sesji.
Przyczyną sprawowania pieczy zastępczej jest najczęściej śmierć rodziców lub naganna opieka rodziców nad dziećmi. Należy pamiętać, że ta forma opieki nie rodzi obowiązku alimentacyjnego, nie dochodzi do dziedziczenia, a dziecko nie przyjmuje nazwiska rodziców zastępczych. Pieczę taką mogą sprawować rodziny spokrewnione lub rodziny nie spokrewnione z dzieckiem.
Z rodzinami zastępczymi współpracują (z ramienia PCPR) asystent rodziny oraz koordynator pieczy zastępczej, gdyż rodziny te podlegają dozorowi ze strony Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
W powiecie brzeskim w rodzinach zastępczych w 2011 r. przebywało 163 dzieci (w 111 rodzinach zastępczych). Ponadto w powiecie brzeskim funkcjonują trzy placówki opiekuńczo – wychowawcze, w których przebywa 86 dzieci (39 – ZPOW „Szansa” w Brzegu, 25- Dom Dziecka w Skorogoszczy i 22 – Dom Dziecka w Strzegowie).
Wśród wielu zadań, jakie obecnie realizuje brzeskie PCPR z zakresu pomocy społecznej są też (oprócz organizacji opieki w rodzinach zastępczych), pokrywanie kosztów utrzymania dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo – wychowawczych, pomoc na usamodzielnienie wychowanków placówek i dzieci z rodzin zastępczych, prowadzenie domów pomocy społecznej, mieszkań chronionych i ośrodków interwencji kryzysowej. Osobnym trudnym tematem jest zaburzenie funkcjonowania rodzin z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Osoby niepełnosprawne stanowią 14,5 % populacji powiatu (w tym 750 osób stanowią dzieci i młodzież).
Na dysfunkcyjność rodzin ma również wpływ przemoc w rodzinie, uzależnienia – w tym alkoholizm i narkomania, euro sieroctwo (w naszym powiecie 501 dzieci jest z tego powodu pozbawiona jednego z rodziców, a 84 dzieci obojga).
Wszystkie wymienione powyżej zjawiska społeczne wpływają na zwiększającą się liczbę dzieci umieszczanych w rodzinach zastępczych.
Dyrektor PCPR Aleksander Podgórny opracowując Powiatowy Program na Rzecz Rozwoju Pieczy Zastępczej pokusił się o analizę SWOT, z której wynika, że największym zagrożeniem funkcjonowania rodzin zastępczych jest m.in. wzrost bezrobocia i ubóstwo rodzin zastępczych, powolność postępowań w zakresie ograniczania praw rodzicielskich rodziców biologicznych, niewystarczająca w stosunku do potrzeb ilość rodzin zastępczych i brak środków na podnoszenie kwalifikacji tych rodzin, brak środków na zatrudnienie specjalistów – asystentów i koordynatorów rodzin zastępczych.
W okresie 2012 do 2014 r. powiat brzeski planuje zgodnie z ustawą z 9 VI 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadzenie następujących zadań:
– utworzenie w PCPR specjalnego zespołu ds. pieczy zastępczej,
– przeprowadzenie szkoleń dla osób prowadzących rodziny zastępcze,
– wprowadzenie pilotażowego projektu wspierania rodzin zastępczych opieką specjalisty z dziedziny pracy z rodziną,
– przeprowadzenie kampanii społecznej mającej na celu pozyskanie większej ilości koordynatorów na zawodowe rodziny zastępcze,
– zapewnienie środków na pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, oraz środków na pomoc finansową na usamodzielnienie wychowanków rodzin zastępczych,
– zapewnienie środków na funkcjonowanie 3 placówek opiekuńczo – wychowawczych i usamodzielnienie wychowanków placówek,
– zorganizowanie wsparcia dla rodzin zawodowych, w których przebywa więcej niż 3 dzieci lub osób pełnoletnich przebywających w pieczy zastępczej (m.in. dodatkowe zatrudnienie osób do pomocy takim rodzinom),
– przekształcenie zawodowych rodzin zastępczych ( w których przebywa 8 dzieci) w rodzinne domy dziecka.
 
 
Rzecznik Prasowy Starosty
Brygida Jakubowicz
Wydrukuj stronę