8 i 9 kwietnia, tuż przed 275 rocznicą bitwy pod Małujowicami (10 kwietnia 1741) odbędzie się szereg atrakcji upamiętniających to wydarzenie. Władze miasta przygotowały m.in. konferencję, podczas której naukowcy opowiedzą o przebiegu bitwy oraz historii ówczesnej Europy. W Muzeum Piastów Śląskich oglądnąć będzie można znaleziska z placu boju, a na stadionie miejskim zwiedzić obozowisko rekonstruktorów. Na sobotę (9 kwietnia) zaplanowano: apel i defiladę rekonstruktorów oraz inscenizację oblężenia Brzegu, która rozegrana będzie na terenie parku nad Odrą. Popołudniu, tego samego dnia,w parku Wolności przeprowadzona będzie inscenizacja bitwy pod Małujowicami.

Rozegrana przed 275 laty pod Małujowicami wielka bitwa między wojskami austriackimi i pruskimi zaważyła na losach Śląska. Wzięło w niej udział 41 tysięcy żołnierzy. Starcie wygrała armia pruska, choć obie strony straciły podobną liczbę żołnierzy.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze uroczystości upamiętniające bitwę pod Małujowicami. W latach 2010 i 2011 podobne wydarzenia organizowało Starostwo Powiatowe w Brzegu. „Pomysł na przypomnienie bitwy i promowanie poprzez to historii regionu zrodził się już dawno – mówi Mieczysław Niedźwiedź, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji brzeskiego starostwa. Dziwiliśmy się, że wśród mieszkańców naszego powiatu niewiele osób wie, co dokładnie wydarzyło się w 1741 roku pod Małujowicami. Stwierdziliśmy, że trzeba tą sytuację zmienić”.

W 2010 roku odsłonięta została, ufundowana przez brzeskie starostwo, pamiątkowa tablica informacyjna przy małujowickim kościele pw. św. Jakuba Apostoła, a przez Brzeg przemaszerował regiment pruski pod dowództwem feldwebela Krzysztofa Czarneckiego. Rok później, w 270 rocznicę bitwy, władze powiatu zaprosiły na uroczystości Królewski Regiment Pruski Piechoty Alt Kreytzen ze Świdnicy oraz Garnison Regiment von Lattorff. Regimenty przemaszerowały z Zamku Piastów Śląskich na Plac Polonii Amerykańskiej, gdzie odbyła się musztra i przeprowadzona została pozorowana bitwa pomiędzy wojskami Austriackimi i Pruskimi. Następnie żołnierze z regimentów wraz z gośćmi z Niemiec i Czech zwiedzili kościół w Małujowicach i przeszli na miejsce bitwy Małujowickiej.

„Cieszę się, że po pięciu latach przerwy wrócił pomysł uczczenia rocznicy bitwy pod Małujowicami i to na znacznie większą skalę – mówi Maciej Stefański, Starosta Powiatu Brzeskiego. Szykuje się bardzo dużo atrakcji. Gratuluję burmistrzowi i wszystkim organizatorom rozmachu, jaki niewątpliwie będą miały tegoroczne uroczystości. Myślę, że władze miasta powinny stworzyć z tego wydarzenia imprezę cykliczną, bo to świetny sposób na promocję regionu, a także dobra lekcja historii. My, ze swojej strony, chętnie pomożemy w kolejnych jej edycjach”.

K.Ł.

 

Wydrukuj stronę