Osoby pozbawione wolności, przebywające w brzeskim Zakładzie Karnym będą mogły świadczyć nieodpłatną pracę na rzecz Powiatu Brzeskiego. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 10 lipca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Brzegu. Dokument podpisali Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Dyrektor Zakładu Karnego w Brzegu ppłk Henryk Knera.

Takie rozwiązanie przewidują przepisy Kodeksu Karnego, które stanowią, że skazanemu za jego zgodą lub na jego wniosek, dyrektor zakładu może zezwolić na nieodpłatne zatrudnienie przy pracach publicznych na rzecz organów administracji publicznej, wykonywanych na cele charytatywne, na rzecz organizacji pożytku publicznego lub porządkowych i pomocniczych wykonywanych na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej. Osoby pozbawione wolności bardzo chętnie zgłaszają się do wykonywania prac społecznych, a odtąd będą mogły je wykonywać także w jednostkach Powiatu Brzeskiego. Będą to w szczególności prace porządkowe i drobne prace budowlane. – „Cieszę się, że możemy wprowadzić takie rozwiązanie, które będzie korzystne nie tylko dla osób skazanych, ale także dla naszego powiatu” – mówi Starosta Powiatu Maciej Stefański. Prace społeczne wykonywane przez osoby pozbawione wolności odgrywają bardzo ważną rolę w procesie ich resocjalizacji. Dają im poczucie dobrze wykorzystanego czasu, a po wyjściu ułatwiają podjęcie zatrudnienia i społeczną readaptację.

Wojciech Komarzyński