Każdy człowiek w dzisiejszych czasach ma czasami ochotę cofnąć się w przeszłość, kiedy życie było proste i nieskomplikowane. Taką możliwość mieli uczestnicy Średniowiecznej Biesiady Rodzinnej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Szkoły przy ZSR CKP w Grodkowie w dniu 22 czerwca 2013r.

 

Gospodarze przygotowali bogato zaopatrzone stoisko zielarskie, na którym stało jadło domowej roboty i przyprawy, a całość kramu przystrojona była różnorodnymi ziołami i kwiatami polnymi. Przechodząc do innego kramu można było podziwiać zgromadzone stare sprzęty gospodarstwa domowego, naczynia, dzieła sztuki. Jeszcze w innym miejscu można było podziwiać biżuterię, którą zdobiły się kobiety na przestrzeni wieków. Na tym stoisku zainteresowani mogli własnoręcznie wykonać korale, bransolety, naszyjniki. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji: malowanie twarzy, zabawy rekreacyjno-sportowe, konkursy a uczestnicy obdarowywani byli słodyczami. Atrakcją biesiady był pokaz i nauka tańców średniowiecznych w wykonaniu uczennic szkoły. Zaproszeni goście, m.in. pan wicestarosta Ryszard Jończyk wraz z panią dyrektor Anettą Zych-Rzepecką wczuli się w atmosferę biesiady przebierając się w stroje średniowieczne. Wszyscy, którzy chcieli również poczuć klimat tych czasów mogli przebrać się w przygotowane kostiumy i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Fotografię można było wykonać też w dybach średniowiecznych. Skarbnicą wiedzy o minionych czasach była zaproszona pani dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, która w ciekawy sposób opowiadała o zwyczajach
i obyczajach ludzi z tamtej epoki. Prezentowała stroje, naczynia codziennego użytku oraz biżuterię, którą własnoręcznie wykonywała w trakcie trwania zabawy.

Wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie składamy serdeczne podziękowania i zapraszamy za rok.

 

Wydrukuj stronę