W ubiegły weekend na terenie łosiowskiego OODR pojawiło się wielu mieszkańców Brzegu i okolic, którzy jak co roku przybyli na Święto Powiatu Brzeskiego. Kolejny raz organizatorom imprezy dopisała pogoda i wszyscy mogli w dobrych nastrojach bawić się i korzystać ze wszystkich przygotowanych atrakcji.

W sobotę, punktualnie o godzinie 14.00, uroczystego otwarcia imprezy dokonał Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, któremu towarzyszyli: Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Jończyk, Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara, Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska, Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski oraz Dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie Henryk Zamojski.

Po uroczystym otwarciu przyszedł czas na główny punkt Święta Powiatu Brzeskiego czyli Turniej Gmin. Reprezentanci gmin: Olszanka, Lewin Brzeski, Skarbimierz i Lubsza rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach: bieganie z kanistrami z wodą na czas, przerzucanie opony na czas, bieg na nartach, rzut jajkiem, bieg na szczudłach, rzut podkową, wianek świętojański, artystyczna wizytówka gmin. Ponadto drużyny mogły otrzymać dodatkowe punkty za prezentację stoiska.

Po burzliwych dyskusjach i zliczeniu wszystkich punktów jury w składzie: przewodnicząca Agnieszka Folęga, członkowie – Tomasz Musielak, Renata Wojas, Radosław Preis pierwsze miejsce przyznało drużynie reprezentującej Gminę Olszanka. Drugie miejsce przypadło w udziale Gminie Lubsza, a na najniższym stopniu podium stanęła ekipa z Gminy Lewin Brzeski.

Już podczas trwania Turnieju Gmin uczestnicy Święta Powiatu Brzeskiego mogli odwiedzić stoiska z kwiatami, biżuterią, wędlinami, pieczywem, miodem i wieloma innymi produktami, które powstają na terenie powiatu i stanowią jego ekologiczną i naturalną wizytówkę.

Podczas imprezy wyczuwalny był również duch EURO 2012. W sobotnie popołudnie odbył się bowiem Turniej Piłki Nożnej Drużyn Mieszanych o Puchar Starosty Powiatu Brzeskiego. Na łosiowskim boisku najlepsza okazała się drużyna reprezentująca Gminę Lubsza, która wyprzedziła w rywalizacji Gminę Lewin Brzeski i Gminę Grodków. Tytuł najlepszego strzelca uzyskała Natalia Szymkowiak z Grodkowa, która aż sześć razy zmuszała bramkarzy przeciwników do wyciągania piłki z siatki. Najlepszym zawodnikiem turnieju został zaś Grzegorz Grabas ze Skorogoszczy.

Sportowe emocje przerwał na kilka przyjemnych chwil koncert zespołu NoToCo, łączącego polski folklor z muzyką skifflową. Następnie wszyscy uczestnicy imprezy zasiedli przed wielkim ekranem aby oglądnąć ćwierćfinałowy mecz EURO 2012.

W niedzielę Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował Dni Otwarte, podczas których można było zapoznać się z wszystkimi tajnikami funkcjonowania tej jednostki. Ponadto, w dalszym ciągu czynne były stoiska pełne rozmaitych atrakcji. W wolnych chwilach można było zobaczyć wystawę maszyn i urządzeń rolniczych oraz wystawę Regionalnego Centrum Ekoenergetyki – OZE dla domu i biznesu, skorzystać z warsztatów polowych, a także przyglądnąć się dokładniej AGROLIDZE – konkursowi na najlepsze gospodarstwo rolne oraz firmę przetwórstwa rolno – spożywczego i usługowego Województwa Opolskiego. Przez cały czas trwania Święta Powiatu Brzeskiego uczestnicy mogli również oglądać plenerową wystawę zdjęć łosiowianki Doroty Jadach zatytułowaną "Bitwa na głosy".

Tegoroczne Święto Powiatu Brzeskiego kolejny raz udowodniło, że mieszkańcy naszego powiatu potrafią się wspaniale bawić. Łosiowski OODR odwiedziły przez dwa dni bardzo dużo ludzi z najdalszych zakątków wszystkich sześciu gmin. Na uroczystości przybyły również delegacje z zaprzyjaźnionych powiatów Kusel (Jurgen Conrad – Zastępca Starosty Powiatu Kusel oraz Harald Trantmann) i Horodenka (Galyna Kozubash –Zastępca Starosty Powiatu Horodenka, Oleksandra Iagolnyk, Yaroslav Tyshkovsyi, Nataliia Tyshkovska). Tegoroczną AGROLIGĘ zaszczyciła też swoją obecnością delegacja ze Stanów Zjednoczonych.

Tegoroczne Święto Powiatu Brzeskiego dobiegło końca i bez wątpienia można nazwać je imprezą ze wszech miar udaną. Pozostaje nam złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyłożyli dłoń do zorganizowania tej imprezy i rozpocząć odliczanie dni do kolejnego Święta Powiatu.

B.J./K.Ł.