Minęło lato, a wraz z nim odeszły słoneczne dni i piękna pogoda. Kończy się również okres imprez plenerowych- targów i pikników.

Ostatnia w tym roku impreza na świeżym powietrzu odbyła się 10 i 11 X br. w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Europejskie Targi Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich, mimo nieco chłodniejszej aury przyciągały Brzeżan możliwością zakupów płodów rolnych, wyrobów i rzemiosła. Na Targach prezentował się powiat Kusel z Niemiec oferując tym razem, oprócz znanych juz w Polsce zdrowotnych nalewek, tradycyjne konserwy ze specjalnym rodzajem mięsa i ziemniaków.

Targom towarzyszyły konkursy i zabawy dla najmłodszych, a także dorosłych m.in. konkurs kulinarny „Baby, babki, babeczki”, na który nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Brzegu. Laureatkami tego konkursu zostały Panie: Janina Dziębowska- Strzelniki, za „Babkę fasolową” (I miejsce), Maria Śliwiwińska- Łosiów, za „Babeczki wytrawne” (II miejsce), Teresa Kowalska- Jankowice Wielkie, za „Babkę niespodziankę” (III miejsce). Następnie rozstrzygnięto konkurs „Strachy na wróble”, którego tematem w tym roku było ulubione zwierzę. W konkursie I miejsce otrzymało PSP Popielów, II miejsce: „Ekoludki” z Gimnazjum w Łosiowie, III miejsce: „Urwipołcie” PSP Łubniany. Nagrody w konkursach wręczyli Sekretarz Powiatu Genowefa Prorok, Dyrektor OODR Henryk Zamojski oraz Wiesław Kryniewski z Urzędu Marszałkowskiego.

Ponieważ targi dotyczą szeroko rozumianych zmian i ulepszeń sektoru rolnictwa więc w ramach imprez towarzyszących 10 X zainteresowani tymi zagadnieniami uczestniczyli w konferencji „W przyjaźni z naturą”. W czasie konferencji rozstrzygnięto dwa konkursy. Najlepszym Gospodarstwem Ekologicznym wybrano gospodarstwo Ewy i Władysława Tomaszewskich, natomiast tytuł Gospodarstwa Rolnego Przyjaznego Środowisku otrzymali ex eaquo Przedsiębiorstwo Rolno- Usługowe „Kłos” oraz Ewa i Alfred Ptok.

Za każdą tak dużą imprezą stoją ludzie- tak jak w telewizyjnej reklamie- stanowiący jej serce i rozum. Za techniczną i logistyczną stronę targów odpowiadała perfekcyjna kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Ekologii, Ochrony Środowiska i Regionalnego Centrum Ekoenergetyki Stanisława Grabska- Mędrala oraz Tomasz Musielak- główny specjalista w Dziale Ekonomiki i Przedsiębiorczości OODR, a z ogromnym sercem witali wszystkich gości Targów Dyrektor OODR Henryk Zamojski wraz z zastępcą Dariuszem J. Sitko.

Wśród zaproszonych gości byli m. in. reprezentująca Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego Sekretarz Powiatu Genowefa Prorok, Andrzej Butra- Dyrektor oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, Agnieszka Zagola- Dyrekor Agencji Rynku Rolnego w Opolu Wiesław Kryniewski- Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Jan Krzesiński- Dyrektor opolskiego KRUS-u. Targi Innowacji przeszły do historii, a wszyscy już niecierpliwie liczą dni do słonecznej wiosny, kiedy to Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Brzegu zorganizują w pierwszej dekadzie maja, Wiosnę Kwiatów i Święto Powiatu Brzeskiego.

Brygida Jakubowicz

Wydrukuj stronę