Dziś (25.02) w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim świętowali pracownicy oraz  darczyńcy Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im”. Placówka powstała końcem lat dziewięćdziesiątych i do dziś z powodzeniem funkcjonuje. Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Ośrodek Rehabilitacyjny SPiON skupia łącznie ponad setkę podopiecznych.

– Widzę ogromną zmianę w kwestii podejścia do osób z niepełnosprawnością – mówi Robert Laszuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im”. – Popatrzmy chociaż na obowiązek likwidacji barier architektonicznych. Przecież 20 lat temu było to nie do pomyślenia. Dziś każda przestrzeń publiczna musi być dostosowana do osób z niepełnosprawnościami. Ponadto popatrzmy, jak dziś na naszych podopiecznych reagują zwykli ludzie. Nie ma już pokazywania palcem, społeczeństwo traktuje ich po prostu normalnie. Cieszę się, że takie zmiany mogę obserwować przez te dwie dekady.

Dziś Warsztat Terapii Zajęciowej skupia łącznie 25 podopiecznych. Mają do dyspozycji łącznie pięć pracowni, w których się uczą i zdobywają doświadczenie.  Z kolei z pomocy Ośrodka Rehabilitacyjnego SPiON korzysta 80 osób. Rokrocznie Stowarzyszenie organizuje kilka wojewódzkich imprez integracyjnych.

 

 

Wydrukuj stronę