13 kwietnia 2014 roku w brzeskim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyły się uroczyste obchody 74. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, których organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Podczas nabożeństwa, które odprawione zostało przez Księdza Prałata Bolesława Robaczka, wspominano i modlono się nie tylko o ponad dwudziestotysięczną grupę jeńców wojennych osadzonych w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, którzy wiosną 1940 roku zostali rozstrzelani na rozkaz sowietów. Pamiętano także o cywilach aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich, a także o 96 ofiarach katastrofy polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy obchodów przeszli pod tablicę upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: przedstawiciele władz powiatowych i miejskich – na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim i Burmistrzem Brzegu Wojciechem Huczyńskim, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych, reprezentanci służb mundurowych oraz brzeskich szkół.

Obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej mają w Brzegu wieloletnią tradycję. Dzień 13 kwietnia stał się dla wielu mieszkańców naszego miasta ważnym momentem, w którym oddaje się cześć tym, którzy spoczęli w Lesie Katyńskim. Podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, po 10 kwietnia 2010 r. obchody połączone zostały z oddaniem hołdu ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Co roku uroczystości upamiętniające ofiary tych dwóch tragicznych momentów polskiej historii gromadzą w kościołach wielu brzeżan, w tym przedstawicieli samorządu, kombatantów, wojskowych, policjantów i harcerzy.

K.Ł.

Wydrukuj stronę