Są niezłomne, konsekwentne, pełne zapału i radości życia. Mimo ogromnych ograniczeń jakie narzuca im poważna choroba, realizują z sukcesem swoje cele zawodowe, osobiste i społeczne.

Żyją nie tylko dla siebie, ale dla innych – niosąc niezastąpioną pomoc i poradę. Mogą być dumą swoich rodzin i pracodawców. Trzy kobiety z powiatu brzeskiego, które zostały nominowane do prestiżowego konkursu „Lady D” im. Krystyny Bochenek, promującego kobiety niepełnosprawne czynnie udzielające się w życiu zawodowym, artystycznym i społecznym. Leokadia Skoczek – działająca na rzecz osób niepełnosprawnych (pracownik WTZ w Brzegu) w kategorii „Życie Społeczne”, Brygida Jakubowicz – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Brzegu, naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu w kategorii „Życie Zawodowe”, Ewa Lin – inicjator i prezes fundacji działającej na rzecz chorych i niepełnosprawnych „Marko” w kategorii „Życie Społeczne”. Kandydatury kobiet zgłosiło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzegu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu.

 

Nazwa konkursu „Lady D” nawiązuje do działalności charytatywnej księżnej Diany, niepokonanej Diany – bogini łowów oraz angielskiej nazwy Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna.

 

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Auli Politechniki Opolskiej 24.03.2014. Ewa Lin, Leokadia Skoczek, Brygida Jakubowicz wraz z wnioskodawcami Magdaleną Kłodą i Aleksandrem Podgórnym mieli okazję spotkać się z organizatorami i patronami konkursu: europosłanką Danutą Jazłowiecką, poseł Janiną Okrągły, Marszałkiem Województwa Opolskiego Andrzejem Bułą oraz Wicewojewodą Opolskim Antonim Jastrzembskim. W niezwykłej atmosferze odbył się koncert Chóru Akademickiego Politechniki Opolskiej, a sama ceremonia wręczania nagród i wyróżnień (ufundowanych przez licznych sponsorów) rozpoczęta przejściem czerwonym dywanem w blasku fleszy fotoreporterów nawiązała do rozdania filmowych Oscarów. Panie czuły się chyba po raz pierwszy w swoim życiu w pełni zauważone i docenione. Na co dzień borykają się z wieloma bolączkami, własną niepełnosprawnością, bezdusznością urzędów i instytucji, spotykają na swojej drodze nie tylko ludzi przyjaznych i empatycznych, dlatego też konkurs, gdzie zostały nareszcie docenione i zauważone jest dla ich życia i dalszej działalności niezwykle istotny.

 

W br. do konkursu nominowano 37 niepełnosprawnych Pań (z tego aż trzy z powiatu brzeskiego). Być może zachęcone tym przykładem inne niepełnosprawne kobiety zdecydują się na udział w przyszłorocznej edycji konkursu. Wszystkie Panie zostały zaproszone do Warszawy na Krajową Galę „Lady D” organizowaną przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych i Parlamentarną Grupę Kobiet.

 

 

Magdalena Kłoda

Kierownik WTZ Brzeg

 

Wydrukuj stronę