Szanowni czytelnicy wyobraźcie sobie, że żyjecie w 1943 r. na Wołyniu. Macie swoją pracę, swoje rodziny, i jak to w czasie wojny bywa, borykacie się z trudnościami każdego dnia. Ale dopiero 11 lipca 1942 r. w nocy, zrozumieliście co znaczy strach, zaskoczenie i przerażenie. Noc ta pokazała, że każdy sąsiad może być wrogiem, a Twoim katem może stać się mąż, brat, a nawet dziecko.

 

W tę noc rozpoczęła się planowana, zorganizowana akcja mordowania Polaków na Wołyniu. Mordercy z UPA w bestialski sposób zamordowali 60 tysięcy Polaków, w tym kobiety i dzieci. Ale to ludobójstwo nie do końca przyniosło zamierzony efekt, minęło 69 lat, a my – Polacy pamiętamy o Wołyniu, piętnujemy zbrodnie UPA i dla nas oprawcy będą nadal oprawcami. Bo choć nie żyje już wielu uczestników tych zdarzeń, jesteśmy my – drugie i trzecie pokolenie Wołyniaków, które nadal chce pamiętać. Jest w tym też szczególna zasługa kilku organizacji społecznych, które 11 lipca organizują co roku uroczystości związane z tym smutnym wydarzeniem.

 

            W Brzegu organizowaniem obchodów 11 lipca zajmuje się corocznie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, prowadzone przez Alicję Zbyryt. Również w tym roku, na Cmentarzu Komunalnym zebrały się poczty sztandarowe: Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, NSZZ „Solidarność”, „Związku Sybiraków”, „Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”, przedstawiciele władz samorządowych Brzegu, Lewina Brzeskiego i Powiatu Brzeskiego, młodzież i żołnierze 1 Brzeskiego Pułku Saperów, aby w skupieniu wysłuchać homilii ks. dziekana Bolesława Robaczka.

 

W czasie uroczystości nastąpił podniosły moment udekorowania sztandaru Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich najwyższym odznaczeniem kresowym „Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej”. Niezwykłego zaszczytu dostąpił też kpt. pilot Adam Kownacki, który został odznaczony „Krzyżem Komandorskim Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP” przez mgr inż. płk. Bolesława Mieczkowskiego- przewodniczącego Rady Krajowej Środowisk Żołnierzy Polskich Oddziałów Samoobrony Kresów Południowo – Wschodnich II RP.

 

Gratulacje zarządowi towarzystwa, oraz kpt. pilotowi Adamowi Kownackiemu – Prezesowi Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych złożył Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński, a w imieniu Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego Pełnomocnik Starosty ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

            Całą uroczystość uświetniły wzruszającymi pieśniami wokalistki zespołu „Inwencja” z Klubu Wojskowego w Brzegu pod opieką kierownik Jany Koronkiewicz.

 

Po uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem pomordowanych przez UPA znajdującym się na brzeskim Cmentarzu Komunalnym. Bo przecież pomordowani Polacy nadal wołają o pamięć. Trzeba wybaczać, ale też pamiętać, bo stamtąd wywodzą się korzenie wielu z nas.

 

 

 

 

 

Rzecznik Prasowy Starosty

 

Brygida Jakubowicz

 

 

 

 
Wydrukuj stronę