W dniu 22 maja 2013 r. w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie odbył się konkurs wiedzy o regionie „Nasze Korzenie” zorganizowany przez Opolskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne „Teraz Wieś” oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.  Gościem specjalnym imprezy był Wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka.

 

Konkurs składał się on z dwóch etapów: 

I etap to scenka na temat ginących zawodów – dawnego rzemiosła
II etap to praca plastyczna – kwiaty wykonane z bibuły.
Adresowany był do dzieci i młodzieży z województwa opolskiego. Zaprezentowało się 11 drużyn. Konkurs miał za zadanie poznanie ginących zawodów. Dzieci zaprezentowały takie zawody jak kowal, prząśniczka, zdun, wikliniarz, kuśnierz, kołodziej, bednarz oraz kaletnik. Duże zainteresowanie wzbudziły eksponaty historyczne przywiezione przez drużyny. Konkurs przybliżył też dzieciom i młodzieży wiedzę o historii regionu opolskiego. Komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie w składzie: Janina Koronkiewicz, ks. Grzegorz Kopij i Tadeusz Tadla oceniała prezentacje dotyczące ginących zawodów pod kątem sposobu prezentacji, staranności wykonania, rekwizytów i strojów.  Po burzliwej dyskusji jury laureatami zostali:
I miejsce – Świetlica Wiejska – Rozmierz (Prezentacja: Kowalstwo)
II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich (Prezentacja: Jak to w Borkach bywało i kto co robił?)
III miejsce – Świetlica Wiejska Miechowa (Prezentacja: Prząśniczki)
Wyróżnienie – Zespół Szkół w Czarnowąsach (Prezentacja: Wikliniarstwo)
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.
Konkurs współfinansował był przez Zarząd Województwa Opolskiego oraz Zarząd Powiatu Brzeskiego. Nagrody konkursowe wręczali Janina Koronkiewicz, ks. Grzegorz Kopij oraz pracownik Starostwa Powiatowego w Brzegu Małgorzata Stanowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki od PWC ODRA SA z Brzegu.
 
                                                                                                          Joanna Skokowska
Wydrukuj stronę