Od dziesięciu lat powiat brzeski uczestniczy w organizowanych przez kolejną gminę powiatu Kusel z Niemiec Targach Chłopskich. Tegorocznych wystawców gościły wioski Bedesbach – Patersbach, których sołtysami są Peter Koch i Harry Schwarz.

 

Wyroby firmy ENOLA CERAMIKA

Tomasz Musielak walczy z bigosem

Polska oficjalna delegacja: Stanisława Grabska – Mędrala, Tomasz Musielak, Henryk Zamojski, Brygida Jakubowicz, Małgorzata Stanowska, Leszek Wirga

Brzeskie stoisko odwiedził Prezes Oddziału Związku Polaków w Niemczech Kazimierz Głowacki

Rzeźby Tomasza Gdowskiego i witraże Mariana Cubera z Głogówka

 

Polskie stoiska prezentowały się naprawdę imponująco i już tradycyjnie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Goście targów mieli tam do wyboru: ciekawą ceramikę ludową, wiklinowe wyroby, doskonałej jakości miody z opolskich pasiek, ręcznie malowane pisanki, zdrowe owoce z upraw ekologicznych, koneserzy rękodzielnictwa podziwiali rzeźby w drzewie Tomasza Gdowskiego, witraże Mariana Cubera oraz ceramiczne „rzeźby” z brzeskiej firmy ENOLA. Po trudach zakupów mogli odpocząć w zaaranżowanej na potrzeby targów restauracji, gdzie gospodynie z Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic serwowały pyszny żurek, gołąbki, ruskie pierogi i bigos. Gospodyniom z Krzyżowic dzielnie pomagała zaprzyjaźniona od lat z powiatem brzeskim Rosvita Köhler oraz Tomasz Musielak z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. A po smacznym obiadku był czas na deser. Na firmowym stoisku Powiatu Brzeskiego goście otrzymywali materiały promocyjne, publikacje o powiecie w języku niemieckim i byli częstowani słodkimi wyrobami m.in. z brzeskiej „ODRY”.

Pozostałe państwa europejskie – będące partnerami powiatu Kusel także prezentowały to co mają najlepszego – Węgrzy zachwycili zespołem „Czardasz” i super ostrym gulaszem, Finowie smacznym łososiem, a Francuzi doskonałymi winami. My także nie przeszliśmy obojętnie obok serwowanych ślimaków w masełku czosnkowym i bardzo wytrawnego chardonnay. W skład oficjalnej polskiej delegacji wchodzili: dyrektor OODR Henryk Zamojski i jego pracownicy Stanisława Grabska – Mędrala oraz Tomasz Musielak, a także pracownicy Starostwa Powiatowego w Brzegu – Brygida Jakubowicz, Małgorzata Stanowska i Leszek Wirga. Reprezentantami powiatu brzeskiego opiekował się Przewodniczący Rady Powiatu Kusel Jürgen Conrad. Uczestnicy targów mieli też okazję spotkać się ze Starostą Powiatu Kusel dr Winfriedem Hirschbergerem oraz Minister Nadrenii Palatynatu ds. Środowiska, Żywności, Rolnictwa, Uprawy Winorośli i Lasów – Ulrike Höfken, która bardzo chwaliła polskie specjały.
Targi w powiecie Kusel to jedna z największych imprez tego typu na terenie landu Nadrenia – Palatynat. W bieżącym roku uczestniczyło w nich około 200 wystawców. Tereny targowe zwiedziło około 60 tys. osób.
 
Wydrukuj stronę