Już od kilkunastu lat powiat brzeski uczestniczy w Europejskich Targach Chłopskich organizowanych przez partnerski powiat w Kusel (Niemcy). Również i w tym roku w  dniach 17 – 18 września w przepięknej miejscowości Hefersweiler odbywały się jubileuszowe – XXV targi.

Polską delegację reprezentował Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Jan Golonka oraz Radny Rady Powiatu Brzeskiego Tomasz Komarnicki. Nasze stoiska jak każdego roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Goście targów mogli spróbować m.in. tradycyjnej kuchni polskiej – bigosu, pierogów oraz placków ziemniaczanych przygotowanych przez gospodynie z Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic: prezes Annę Muszczyńską, Kazimierę Pasternak, Ewę Serwatę, Danutę Szymaniak oraz Annę Bugiel. Na stoisku pomagała również Maria Pikul – dyrektor GOKiS w Olszance.

Na kolejnych polskich stoiskach zwiedzający mogli nabyć wyroby wiklinowe, ceramikę, pierniki, a koneserzy rękodzieła mogli podziwiać drewniane rzeźby oraz przepiękne kolorowe witraże. Do odwiedzenia powiatu brzeskiego zachęcali pracownicy Starostwa Powiatowego w Brzegu – Małgorzata Stanowska oraz Leszek Wirga oferując zwiedzającym materiały promujące powiat brzeski. Szczególną promocją powiatu był występ Zespołu „INWENCJA” z Klubu Wojskowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Angelika Skowronek, Zuzanna Zazulin oraz Urszula Sobotka pod kierunkiem artystycznym Jany Koronkiewicz zaprezentowały folklor kresowy, góralski i ludowy. Utwory „Szła dzieweczka do laseczka”, „Modliła się dziewczyna” czy „Słowiański Papież” przyciągnęły tłumy zwiedzających wzbudzając ogromny aplauz. Wśród publiczności znalazło się bardzo wielu byłych mieszkańców naszych terenów. Z łezką w oku wspólnie z artystkami z zespołu nucili polskie pieśni. Występ był wspaniałym patriotycznym akcentem imprezy.

Do oprawy artystycznej, którą zorganizował dr Przemysław Lebzuch  dołączył Dawid Bielas wykonując przeboje starego, dobrego rocka. Przemysław Lebzuch jest przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, oddelegowanym do Biura Województwa Opolskiego w Moguncji. Już po raz drugi wziął udział w targach w Kusel, prezentując walory województwa opolskiego oraz udzielając cennych informacji na temat naszego regionu.

Na targach swoje stoisko zaprezentował również Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie na czele ze Stanisławą Grabską-Mędralą oraz Tomaszem Musielakiem. Pięknym momentem targów było przekazanie władzom powiatu Kusel przez przedstawicieli delegacji OODR korony z tegorocznych żniw. Dzięki wystawie na stoisku ośrodka mieszkańcy Hefersweiler mogli obejrzeć fotografie z imprez, które odbywają się cyklicznie na terenie OODR, w tym również zdjęcia ze Święta Powiatu Brzeskiego.

W imprezie oprócz najliczniejszej grupy z Polski udział biorą również inne państwa prezentując to co mają najlepsze –  Węgrzy zachwycają „Czardaszem” i ostrym gulaszem, Finowie smacznym łososiem, Francuzi doskonałymi winami, a Włosi wspaniałą kuchnią.

Dwudniowe targi odwiedziło ponad 50 tysięcy gości. Jest to jedna z największych imprez tego typu na terenie Nadrenii – Palatynatu.  „Nasze targi to nie tylko sukces promocyjny, to dążenie do jedności Europy i nam się to dzisiaj udało” – podkreślił w swoim przemówieniu gospodarz targów – Starosta Powiatu Kusel dr Winfried Hirschberger.

Małgorzata Stanowska

 

Wydrukuj stronę