8,5 mln złotych ma kosztować inwestycja drogowa w Lewinie Brzeskim. Nowa przeprawa, ciąg pieszo-rowerowy oraz nowe dojazdy – tak pokrótce będzie wyglądać długo wyczekiwane zadanie. Przetarg został już ogłoszony, a samorządy czekają na jego rozstrzygnięcie. Most nad zalewem Nysy Kłodzkiej to od lat spory kłopot dla Powiatu Brzeskiego. Zły stan całej konstrukcji spowodował, że ponad dwa lata temu wprowadzono tam ruch wahadłowy. Teraz dzięki rządowemu wsparciu oraz współpracy z Gminą Lewin Brzeski, przeprawa w przyszłym roku ma być już gotowa.

– Jeżeli przetarg poszedłby po naszej myśli, to prace budowlane rozpoczęlibyśmy jeszcze tego lata. Cieszy nas to, że Gmina Lewin Brzeski dołoży się do wkładu własnego. Z Funduszu Dróg Samorządowych możemy liczyć na 50% wsparcia tej inwestycji. Zobaczymy po otwarciu ofert, ile ostatecznie zadanie będzie kosztować i ile pieniędzy będziemy musieli znaleźć we własnym budżecie. Zadanie realizujemy w cyklu dwuletnim, dlatego chcemy nasz ciężar finansowy przenieść na 2021 rok – mówi starosta brzeski Jacek Monkiewicz.

Gruntowny remont mostu na drodze powiatowej nr 1508 O jest niezbędny. W Lewinie Brzeskim zauważają, że natężenie aut ciężarowych dojeżdżających do pobliskiej kopalni piasku jest coraz większe, a mieszkańcy pobliskich miejscowości nie zawsze mogą swobodnie dojechać do swoich domów.  Burmistrz Lewina Artur Kotara obiecał finansowe wsparcie tej inwestycji.

– Planujemy na te zadanie przeznaczyć w tym roku ponad 900 tysięcy złotych, to rządowa dotacja w ramach tzw. bonu inwestycyjnego. Później zobaczymy, ile dokładnie będzie kosztować cała modernizacja i kwotę trzeba będzie podzielić. Oczywiście, ostateczną decyzję podejmą radni, ale inwestycja rzeczywiście jest konieczna – wyjaśnia Kotara.

Długość całkowita modernizowanego odcinka drogi wraz mostem wyniesie około 500 m. Dodatkowo po stronie zachodniej (prawej) zostanie wykonany ciąg pieszo-rowerowy szerokości 2,5 m, biegnący od początku opracowania i kończący się za obiektem mostowym. Na krawędziach przewidziano zastosowanie stalowych barier ochronnych z poręczą. Do odprowadzenia wód deszczowych z obiektu zaprojektowano wpusty odwadniające. Specyfikacja przetargowa uwzględnia również instalację nowego oświetlenia drogowego przy drodze. Przy drodze zostanie również zainstalowane oświetlenie drogowe.

Otwarcie ofert ma nastąpić 31 lipca. Zadanie zakończy się jesienią przyszłego roku. Do tematu na pewno będziemy wracać.

 

 

Wydrukuj stronę