W 2009 roku Powiat Brzeski podpisał porozumienie z Zarządem Województwa Opolskiego, którego celem było utworzenie Lokalnego Punktu Informacyjnego o Funduszach Europejskich.

LPI działający na zasadzie projektu finansowany był w 100 % ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna i miał funkcjonować do 2015 roku. Pod koniec 2013 r. do Starostwa Powiatowego dotarła informacja o tym, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podjęło decyzję o likwidacji wszystkich LPI w województwie opolskim. Zgodnie z nową propozycją Ministerstwa, uzgodnioną z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, na terenie Opolszczyzny miałyby funkcjonować tylko 4 punkty zlokalizowane w Opolu, Nysie, Kędzierzynie–Koźlu i Kluczborku. Po otrzymaniu tej niepokojącej informacji Starostwo Powiatowe rozpoczęło działania zmierzające do uwzględnienia w nowo powstającej sieci także Brzegu. Starosta Maciej Stefański wystosował pisma protestujące przeciwko decyzji o likwidacji LPI zarówno do Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły jak również do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Odbyły się także rozmowy w Urzędzie Marszałkowskim, w których uczestniczył Krzysztof Konik radny wojewódzki, a także Mieczysław Niedźwiedź naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, któremu podlega Lokalny Punkt Informacyjny.

W korespondencji i we wszystkich działaniach starosta podkreślał rolę LPI jako źródła informacji o środkach unijnych dla przedsiębiorców, osób zamierzających założyć działalność gospodarczą zwłaszcza w kontekście dużego bezrobocia w naszym powiecie. Wskazywano także na fakt, że bylibyśmy jedynym subregionem w którym nie przewidziano siedziby dla LPI. Problemem zainteresowano także TVP w Opolu, Radio Opole, NTO przedstawiając argumenty za dalszym funkcjonowaniem LPI. Trwające kilka miesięcy zabiegi zakończyły się powodzeniem. Z Ministerstwa dotarła informacja o pozostawieniu LPI w Brzegu. W nowej sytuacji biuro będzie w dalszym ciągu zatrudniało 2 osoby, finansowanie odbywać się będzie ze środków przekazanych przez Ministerstwo, a sam Punkt zgodnie z nową formułą znajdzie się w strukturze Urzędu Marszałkowskiego.

Należy przypomnieć, że LPI mieści się w Brzegu przy ul. Wyszyńskiego 23 w nowo odnowionym ze środków unijnych budynku. W wyremontowanych za ok. 70 tyś. zł. pomieszczeniach znajduje się biuro obsługi klientów oraz sala konferencyjna. LPI służy informacjami na temat dostępnych środków unijnych zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) jak również pozostałych programów operacyjnych. Jak mówi starosta Maciej Stefański : „ W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 sprawą niezwykle istotną jest jak najszersze wykorzystanie przez przedsiębiorców, samorządy, stowarzyszenia i inne podmioty dostępnych dotacji, które mogą pomoc w poprawie sytuacji gospodarczej naszego powiatu”.

Po ostatecznym zatwierdzeniu przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju naszego RPO WO, co nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy, zostanie przedstawiony harmonogram konkursów i rozpoczną się pierwsze nabory.

LPI zaprasza wszystkich zainteresowanych od poniedziałku do piątku w godz. 7.15 – 15.15

Mieczysław Niedźwiedź