Podczas koncertu noworocznego, który odbył się 11 stycznia na Zamku Piastów Śląskich Poseł Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg odebrała z rąk starosty Macieja Stefańskiego medal „Za Zasługi dla Powiatu Brzeskiego”. Wniosek o przyznanie najwyższego odznaczenia powiatowego wystosowała Rada Powiatowa Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Brzeskie Forum Kobiet.

Lidia Geringer de Oedenberg ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i we Francuskim Instytucie Zarządzania w Warszawie. Studiowała również w Hiszpanii i Holandii. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w Telewizji Polskiej, była m.in. dyrektorem programowym wrocławskiego oddziału telewizji. Od 2004 roku pełni funkcję Posła Parlamentu Europejskiego (VI, VII i VIII kadencja). W latach 2004-2009: Wiceprzewodnicząca Komisji Prawnej i Poseł w Komisjach Rozwoju Regionalnego, Budżetowej, Petycji oraz Praw Kobiet i Równouprawnienia. W latach 2009-2014: Kwestor w Prezydium Parlamentu Europejskiego, Poseł w Komisjach Prawnej, Petycji i Budżetowej.

Lidia Geringer de Oedenberg od lat związana jest z powiatem brzeskim. Wielokrotnie gościła w Brzegu. Podczas spotkań z mieszkańcami, które zawsze cieszyły się dużą popularnością, przybliżała problematykę dotyczącą funkcjonowania Unii Europejskiej i pracy europosła. Ufundowała ponadto wiele nagród (w tym wyjazdy do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i Brukseli) w różnych konkursach m.in. „I Ty możesz zostać Omnibusem” oraz „Wiem wszystko o moim powiecie”. W ubiegłym roku objęła patronat nad organizowanym w Brzegu Wojewódzkim Konkursem Osób Niepełnosprawnych „Zakochana Piosenka”. Wiele razy wspierała bale charytatywne oraz imprezy kulturalne odbywające się na terenie powiatu brzeskiego. Zorganizowała ponad sześćdziesiąt darmowych wyjazdów do europarlamentu,w których wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Brzegu, w tym dzieci z rodzin dotkniętych powodzią. Podczas tych wyjazdów zawsze spotykała się z uczestnikami, dzięki czemu mogli oni wzbogacać swoją wiedzę na temat pracy europosłów.

Lidia Geringer de Oedenberg posiada biuro poselskie na terenie Brzegu. Wydaje też cykliczny informator „Nasz Głos w Europie”.

 

K.Ł.

Wydrukuj stronę