Z Maciejem Stefańskim, starostą powiatowym w Brzegu, rozmawia Izabela Kozłowska 

Zbliża się 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości upamiętniające wydarzenia historyczne, czy polskich bohaterów są żywą lekcją historii. Dlaczego ważne jest by szczególnie młodym pokoleniom przypominać o wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny?

 

– Powołując się na słowa autorytetu, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się”. Dzisiaj, w czasach otwartych granic, powinniśmy szczególnie dbać o kultywowanie naszej historii. Powinniśmy mówić wprost o naszych bohaterach i tradycjach. Przeszłość naszego kraju powinna być dla nas ważną lekcją patriotyzmu i przykładem na to, jak nie zatracić wiary w wielkie idee.

W naszym kraju lekcje historii są ograniczone do minimum, młodym ludziom próbuje się rozmyć poczucie przynależności narodowej. Udział w obchodach np. Święta Niepodległości wpisuje się w narzędzia do krzewienia polityki historycznej…

– Święto Niepodległości powinno być przede wszystkim dniem radosnego wspominania wielkich chwil z historii Polski. To również idealny moment na to abyśmy zrozumieli wreszcie, że dumnym z naszego kraju powinniśmy być każdego dnia, a nie tylko raz w roku. Ja dorastałem w rodzinie, w której patriotyzm był wartością nadrzędną. Mój dziadek ze strony matki był przedwojennym oficerem pochodzącym z Kresów Wschodnich, a ze strony ojca pierwszym powojennym starostą na ziemi brzeskiej. Miałem kogo naśladować i od kogo się uczyć. Chciałbym, żeby każdy Polak znalazł właśnie kogoś takiego – człowieka, dla którego najważniejsze są zasady i wartości. Święto Niepodległości do dobry moment, by takie poszukiwania rozpocząć.

Jak zachęciłby Pan Polaków, by uroczystości upamiętniające 96. rocznicę odzyskania niepodległości stały się rodzinnym świętem?

– Przede wszystkim powinniśmy potraktować ten dzień jako idealny moment do wspólnego spędzenia czasu. Rodzice i dziadkowie powinni opowiedzieć młodszym pokoleniom jak wyglądała Polska, gdy oni byli młodzi, porozmawiać o historii. Świętować rocznicę odzyskania niepodległości można na rozmaite sposoby. Można wspólnie wybrać się na wystawę lub koncert, wziąć udział w imprezie sportowej. Istotne jest to, by być świadomym, że to ważny dzień i powód do radości.

W związku z kolejną rocznicą odzyskania niepodległości w całym kraju organizowane są uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Jak będą przebiegały uroczyste obchody Święta Niepodległości w Brzegu?

– Jak co roku włożyliśmy dużo starań w to, żeby Święto Niepodległości było dla mieszkańców naszego powiatu dniem szczególnym. Zawsze dążymy do tego, by program uroczystości był atrakcyjny zarówno dla ludzi starszych, jak i dla młodzieży. Uważam, że powinien to być dzień radosny, ale niepozbawiony chwil zadumy nad znaczeniem takich słów jak „Ojczyzna”.

W tym roku przygotowaliśmy po raz kolejny Bieg Niepodległości – formę sportowego i radosnego świętowania odzyskania niepodległości, która przyciąga coraz większą grupę ludzi. Dla miłośników sztuki zorganizowano wernisaż wystawy „Śladami kopyt ku wolności” z kolekcji rodziny Mroczkowskich oraz występy muzyczne. Nie zabrakło też tradycyjnej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz Apelu Niepodległościowego, który co roku z niezwykłą pieczołowitością przygotowują żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Cieszę się, że Święto Niepodległości stało się w naszym powiecie wydarzeniem ważnym i integrującym mieszkańców.

Dziękuję za rozmowę.
Wydrukuj stronę