Wyczekiwana XV Jubileuszowa Krajowa Brzeska Wystawa Kolekcjonerska pod hasłem „Niepodległość. Tadeusz Kościuszko” miała w zeszłym tygodniu swój wernisaż. Dnia 8.11.2013 sala Galerii Brzeskiego Centrum Kultury była wypełniona po brzegi zwiedzającymi.

Uroczystość, jak co roku, poprzedził poczet niosący przesyłkę z okazyjnie wydanymi przez Pocztę Polską walorami kolekcjonerskimi. W tym roku był stanowiony przez wyposażonych w pochodnie żołnierzy z 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. Gości witały dziewczęta w strojach krakowskich, które przypinały każdemu kotylion z biało-czerwonych wstążek. Wkrótce wszyscy mogli wsłuchać się w przepięknie zaaranżowane przedstawienie z udziałem uczniów Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi. Przy akompaniamencie wdzięcznych skrzypiec dzieci naświetliły historię życia wielkiego polskiego wodza, wplatając tu i ówdzie pieśni i wiersze. Polak, który stał się symbolem ostatniego zrywu niepodległościowego, nim państwo polskie zanurzyło się w mroku niebytu na 123 lata, stał się postacią iście romantyczną. Honorowy rycerz z oczami skierowanymi w stronę lepszej przyszłości, gdzie państwa są wolne a ludzie równi do końca swego życia nie zdawał sobie nawet sprawy z tego jak wielką rolę odegrał dla Polski i Stanów Zjednoczonych. Nawet po śmierci stanowił ogromną inspirację dla zniewolonych Polaków, rozbudzał nadzieję i narodowego ducha. Dowodem na to jest miedzy innymi ogromna liczba pamiątek z jego podobiznami, które powstawały w okresie zaborów a także po nim, gdy historia szorstko obchodziła się z naszym krajem.

Obecnie wspomniane pamiątki stanowią doskonały materiał kolekcjonerski o czym z resztą możemy się sami przekonać wybierając się do brzeskiej galerii. Motywy na banknotach, papierze listowym, broszkach, medalach kończąc na popiersiach i obrazach urzekają swoją dekoracyjnością i precyzją wykonania. Kolekcja pana Krzysztofa Lachowicza, który wyspecjalizował się w pamiątkach kościuszkowskich imponuje swoją różnorodnością. Będąca hasłem wystawy niepodległość to jednak motyw szerszy niż tylko postać wielkiego wodza. To szereg wielu postaci i wydarzeń umieszczonych na okazyjnych monetach z prezentowanych zbiorów monet państwa Jerzego i Józefy Gołębiowskich. To także dzielna walka polskich żołnierzy pięknie wyhaftowanych na płótnie przez Marka Stypińskiego.

W wernisażu wzięło udział wiele znakomitych postaci ze środowiska kolekcjonerskiego m. in. Tadeusz B. Marcin Denes – Prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu, Maciej Bronisław Borowski –Wiceprezes tegoż stowarzyszenia czy reprezentujący brzeskie koło – Tadeusz Sadowiński – inicjator i główny aranżer corocznych uroczystości w Brzegu. Krótkie przemowy wygłosili przedstawiciele lokalnych samorządów – Maciej Stefański – Starosta Powiatu Brzeskiego i Stanisław Kowalczyk – Zastępca Burmistrza Brzegu, reprezentujący Marszałka Województwa Opolskiego – Janusz Wójcik oraz dowódca Brzeskiego Pułku Saperów – Jan Pajestka i Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 – Jadwiga Walasek. Swoją obecnością zaszczycili też prezesi miejskich spółek: Marek Waszczykowski – prezes BPEC oraz Marek Starczyk i Artur Stecuła – prezesi PWiK. Nie zabrakło osób szczególnie zaangażowanych w przygotowania rokrocznych wystaw jak Mirosława Ewa Łabudzińska (kierownik Poczty Polskiej SA w Brzegu), Brygida Jakubowicz (Naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu), Andrzej Peszko (pracownik wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta – autor tegorocznych projektów okazyjnych walorów kolekcjonerskich), Tomasz Fronckiewicz (grafik zaangażowany w organizację wystaw od samego początku tej inicjatywy) czy Romuald Nowak (dyrektor Panoramy Racławickiej, jeden z tegorocznych wystawców).

Wernisaż stał się okazją do wręczenia nagród dzieciom – laureatom konkursu „Tadeusz Kościuszko – projekt kartki pocztowej”. Otrzymały je bezpośrednio z rąk Starosty Brzeskiego, który był głównym fundatorem nagród. Pozostałymi sponsorami byli m.in. brzeski Kaufland (Dyrektor Regionalny – Sebastian Urbaniak i Dyrektor Marketu Kaufland Brzeg – Sebastian Sieklicki) oraz Restauracja „Mario” (Mariusz Firek). Nagrodzone prace można oglądać na sali wraz z eksponatami kolekcjonerskimi. Warto również wspomnieć, że z okazji Dnia Niepodległości Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek i kartę pocztową.

Wernisaż wystawy „Niepodległość. Tadeusz Kościuszko” rozpoczął cykl imprez związanych z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości. Dzięki zaangażowaniu wojska i dzieci nabrało szczególnego podniosłego i patriotycznego nastroju, który zapewne przyprawił o drżenie serca niejednego z uczestników. Na koniec warto byłoby przypomnieć jedno z mądrych stwierdzeń Tadeusza Kościuszki, które widniało na tablicach wzniesionych przez uczniów: „Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi.” Kolekcjonerzy i wszyscy organizatorzy serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy. Honorowy patronat nad wydarzeniem dzierżą Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Powiatu Brzeskiego oraz Burmistrz Brzegu.

Wydrukuj stronę