W związku z treścią felietonu autorstwa Pana Leszka Tomczuka, opublikowanego na portalu internetowym o nazwie BRZEG.COM.PL PORTAL MIEJSKI w dniu 6 czerwca 2015 roku pt.: „Kasacja honoru”, nie sposób nie zauważyć, iż opisywane okoliczności nie odpowiadają rzeczywistości, ponieważ autor części z nich w ogóle nie przedstawia czytelnikom, albo świadomie je deformuje.

Pan Leszek Tomczuk opisując wynik procesu pominął milczeniem fakt, iż już w roku 2011, Pan Janusz Jakubów zawarł z Powiatem Brzeskim ugodę przed Sądem Rejonowym w Brzegu w sprawie, jaka toczyła się pod sygn. akt II K 41/11, gdzie będąc oskarżonym o zniesławienie Powiatu Brzeskiego stwierdzeniami zawartymi w ulotce wyborczej, przeprosił za swoje postępowanie, w zamian za co Powiat wyraził zgodę na umorzenie postępowania karnego wobec Pana Janusza Jakubowa. O okoliczności tej autor felietonu nie wspomniał pomimo, iż fakt ten jest przytoczony choćby w uzasadnieniu Sądu Apelacyjnego, którym jak sam autor deklaruje, dysponuje i je zna. Zarówno w swoim tekście, jak i w jednym z komentarzy do niego, Pan Leszek Tomczuk stwierdza, iż nie może opublikować uzasadnień wyroków wydanych w sprawie, jaka toczyła się przeciwko Panu Januszowi Jakubowowi, ponieważ zależy to od woli stron procesu, jednakże w świetle prawa jest to nieprawdą, bowiem postępowanie toczyło się jawnie i nie istnieją jakiekolwiek przeszkody do jego zamieszczenia na stronie portalu, gdzie Pan Leszek Tomczuk opublikował swój tekst. Autor nie zamieścił tego uzasadnienia, nie ze względów prawnych, ale dlatego, że jego treść nie odzwierciedla opinii, które autor narzuca czytelnikom, pozbawiając ich prawa do własnej oceny. Kolejnym złamaniem zasad rzetelnego dziennikarstwa jest pominięcie przez autora faktu, iż Sąd I Instancji uznał rację Powiatu i nakazał Panu Januszowi Jakubowowi opublikowanie ogłoszenia, w którym pozwany przeprasza Powiat za postawiony przez siebie zarzut korupcji, co w oczywisty sposób ukazuje, iż sprawa nie była taka oczywista, jak widzi to Pan Leszek Tomczuk. Kolejną przyczyną, dla której Pan Tomczuk nie zamieszcza uzasadnienia wyroku jest fakt, iż próżno tam szukać stwierdzeń o (jak pisze autor), nieszczerych intencjach strony powodowej, czy błędach jej pełnomocnika.
Powiat Brzeski szanuje wyrok Sądu Apelacyjnego w sprawie Pana Janusza Jakubowa, jednakże lektura jego uzasadnienia, (co poniżej umożliwiamy wszystkim zainteresowanym), nakazuje postawić pytanie o wewnętrzną logikę tego orzeczenia: Sąd Apelacyjny najpierw uznaje, iż Pan Janusz Jakubów nie zarzucił Powiatowi korupcji, miał tylko na myśli jej hipotetyczność, a jednocześnie przywołuje treść ugody zawartej przed Sądem Rejonowym w Brzegu stwierdzając, że już wtedy Powiat Brzeski uzyskał satysfakcję za naruszenia dobrego imienia, bowiem został przez Pana Jakubowa przeproszony. Tak ukształtowane rozważania Sądu z pewnością nie pozwalają na dostrzeżenie motywów, które legły u podstaw wydanego orzeczenia.

Warto również zauważyć, iż kreujący się na obrońcę dobrych obyczajów autor, nazywa obywateli głosujących na przedstawicieli partii niebudzącej jego sympatii „ciemnym ludem”, co jest swoistym i niewymagającym komentarza wkładem autora w budowanie kultury dyskursu społecznego.

Z przytoczonych powyżej powodów tekst Pana Leszka nie spełnia podstawowych wymogów, jakie musi spełniać każda publikacja o charakterze prasowym. Niezależnie od przyjętej przez autora formy, tekst winien rzetelnie przekazywać informacje tak, aby odbiorca mógł odróżnić fakty od przypuszczeń, a same fakty powinny być przedstawiane we właściwym kontekście. Prezentowane przez dziennikarza opinie, także własne, mogą być stronnicze, ale nie mogą zniekształcać faktów, ani ich pomijać (por. Kodeks Etyki Dziennikarskiej Stow. Dziennikarzy Polskich), co wielokrotnie w swoim tekście zrobił Pan Leszek Tomczuk.

Wojciech Komarzyński p.o. Rzecznika Prasowego Starosty Powiatu Brzeskiego

Wydrukuj stronę