Nie tylko w siatkówce Polacy są mistrzami, z jak najlepszej strony polska delegacja dała się poznać w czasie Międzynarodowych Targów Chłopskich w Kusel – powiecie, który jest partnerem powiatu brzeskiego od 14 lat. Gospodynie z Towarzystwa Przyjaciół Krzyżowic podbiły serca mieszkańców Nadrenii – Palatynatu pysznymi kluseczkami śląskimi, bigosem i ruskimi pierogami. Imponujące było stoisko z rękodziełem ludowym, witraże, rzeźby i ceramika cieszyły się ogromnym powodzeniem targowych gości.

Dzięki oficjalnemu stoisku powiatu mogli oni lepiej poznać nasz region – poprzez informatory i wydawnictwa, które Starostwo Powiatowe w Brzegu wydało w języku niemieckim. Polska delegacja była najliczniejsza i na tle innych państw Węgier, Finów, Francuzów i Włochów, ze swoimi specjałami jak zwykle przyciągała najwięcej zwiedzających. Nie zabrakło na targach jeszcze jednego polskiego akcentu, jak zwykle nasze stoiska odwiedził przewodniczący Związku Polaków w Niemczech Kazimierz Głowacki, zapraszając wszystkich na bardzo patriotyczną uroczystość. W niedzielę 28.09.br o godz. 16.30 w Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Mannheim odbyło się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi – byłymi więźniami obozu. Polska delegacja miała okazje uczestniczyć w nabożeństwie przy płycie pamiątkowej muzeum, która celebrował ks. proboszcz Bogusław Banach.

 

            Dwudniowe targi odwiedziło około 100 tysięcy osób. Atrakcją nie były tylko zakupy na 200 stoiskach ale również występy zespołów ludowych, wśród których największą furorę zrobiło trio z Węgier.

 

            Powiat brzeski uczestniczył w targach w Kusel już po raz 13. Tym razem brzeskie stoisko obsługiwali: Brygida Jakubowicz, Małgorzata Stanowska, Leszek Wirga, a nad całością czuwał w imieniu Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego – Skarbnik Powiatu Tomasz Witkowski. Najpiękniejszym i bardzo wzruszającym momentem targów było przekazanie władzom powiatu Kusel przez delegację OODR – dyrektora Henryka Zamojskiego, Stanisławę Grabską – Mędralę i Tomasza Musielaka korony z tegorocznych żniw. Dzięki wystawie z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego mieszkańcy Herschweiler – Pettersheim (miejsca tegorocznych targów ) mogli obejrzeć fotografie z imprez, które odbywają się cyklicznie na terenie OODR w tym również zdjęcia ze Święta Powiatu Brzeskiego.

 

                                                                                              Brygida Jakubowicz
Wydrukuj stronę