Spotkanie z przedstawicielami BGK-u

Jeden kredyt, jedna rata i jedne odsetki- to pomysł na spłatę wszystkich długoletnich zobowiązań Brzeskiego Centrum Medycznego. Zaległości finansowe mógłby pokryć długoterminowy kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. Z przedstawicielami państwowej instytucji spotkały się władze Powiatu Brzeskiego i dyrekcja szpitala. Jeszcze dwa lata temu taka pomoc nie byłaby możliwa. Dziś po wprowadzeniu wszystkich punktów programu naprawczego i bilansowaniu się bieżącej działalności lecznicy, otwiera się możliwość aplikowania o taki kredyt.

– Ubiegły rok był inny od pozostałych – tłumaczy starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Pokazaliśmy, że plan naprawczy przynosi efekty, bo szpital się bilansuje, ale nadal ogromnym problemem są długoterminowe i wieloletnie zaległości. Dlatego dziś to idealny moment do restrukturyzacji tego zadłużenia. Przedstawiciele BGK-u pogratulowali nam, że w tak krótkim czasie udało się poprawić bieżące finanse w Brzeskim Centrum Medycznym. Stąd szansa na współpracę i zaciągnięcie kredytu z banku.

Kredyt miałby zostać zaciągnięty na okres min. 15 lat. Dla Powiatu i szpitala to korzystne rozwiązanie przede wszystkim pod kątem wysokich kosztów i odsetek, które dziś trzeba spłacać.

– Te kilkanaście milionów przeznaczylibyśmy na spłatę innych pożyczek, ugód i zobowiązań wymagalnych, a wszystko po to, by oddłużyć BCM – tłumaczy Kamil Dybizbański, dyrektor lecznicy. – Zrealizowaliśmy wszystkie punkty naszego programu naprawczego. Przynoszą one wymierne efekty, a wynik finansowy mamy najlepszy od 13 lat.

Decyzja BGK w sprawie kredytu może zapaść jeszcze w tym roku aczkolwiek droga do tej decyzji jest trudna i długa. Rozpocznie się od przeprowadzenia analizy wyników finansowych szpitala, które powinny być przekazane w najbliższym czasie do Banku.  Do tematu będziemy wracać.