IX edycja Narodowego Czytania w dniu 5 września br. na dziedzińcu Zamku Piastów Śląkich w Brzegu
5 września br. Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz na moment wcielił się w jednego z głównych bohaterów -Kirkora, dzielnego rycerza z baśniowo-legendarnego świata „Balladyny”, dramatu napisanego przez Juliusza Słowackiego. W roli kolejnej postaci z tego utworu wystąpiła Członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Monika Jurek jako Alina. Miało to miejsce w trakcie dziewiątej edycji „Narodowego Czytania” odbywającego się na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych dzieł polskiej literatury. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W kolejne postacie występujące w utworze wcielili się m.in. Poseł na Sejm RP Violetta Porowska, Wicemarszałkowie Województwa Opolskiego Roman Kolek i Zbigniew Kubalańca oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.
W przerwach pomiędzy kolejnymi aktami widzowie jak i czytający mieli okazję zapoznać się z techniką walk rycerskich, czy nauczyć się pisać gęsim piórem.
Wydrukuj stronę