W Brzeskim Centrum Medycznym od niedawna stosowane są nowoczesne metody leczenia przepuklin pachwinowych. Zespół dr.n.med. Jacka Winowskiego, korzystając z zakupionego przez BCM w ostatnim czasie nowoczesnego laparoskopu, przeprowadza operacje małoinwazyjnymi metodami TEP (całkowicie przedotrzewnowa, kiedy dojście do okolicy pachwinowej uzyskuje się poprzez rozpreparowanie okolicy przedotrzewnowej bez otwarcia jamy brzusznej) i TAPP (przezotrzewnowa, kiedy dochodzi się do okolicy przedotrzewnowej poprzez jamę brzuszną po otwarciu otrzewnej w okolicy pachwinowej).

„Możemy dzięki temu przeprowadzać zabiegi, które znacznie mniej obciążają pacjenta – mówi dr Łukasz Szpon, specjalista chirurgii ogólnej w BCM. Dzięki temu, w przeciwieństwie do klasycznych operacji, skraca się pobyt pacjenta w szpitalu. Mieliśmy już na naszym oddziale doskonały przykład, że chory, tuż po zabiegu, nie odczuwał bólu. Chcemy spopularyzować laparoskopowe metody leczenia przepuklin pachwinowych i sprawić, by stały się one u nas standardem. Nowoczesny sprzęt pozwala nam na znacznie więcej niż dotychczas”.

Zespół z Oddziału Chirurgii Ogólnej Brzeskiego Centrum Medycznego cały czas doskonali swoje umiejętności. „Chcemy się rozwijać i interesujemy się nowoczesną chirurgią – mówi Łukasz Szpon. Doktorzy Kacper Janiszewski i Hubert Zawalski gościli niedawno we Francji, gdzie doskonalili swoje umiejętności. Uczestniczyliśmy również w zjeździe Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego. Udało się nam ponadto nawiązać bardzo cenne kontakty w szpitalach we Francji i w Polsce. Mamy dostęp do fachowej literatury. To wszystko z pewnością zaprocentuje i nasz oddział będzie się rozwijał”.

Na przełomie grudnia i stycznia zespół dr.n.med. Jacka Winowskiego odbędzie w Brzegu specjalistyczne szkolenie. Z brzeskimi chirurgami spotkają się m.in. dr hab.n.med. Maciej Śmietański Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Puckim oraz dr n.med. Jacek Topa z Krakowa.

Wydrukuj stronę