W piątek, 15 marca, w Brzeskim Centrum Kultury odbył się I Wojewódzki Konkurs Zakochanej Piosenki Osób Niepełnosprawnych, zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Brzegu pod hasłem „Mam prawo Kochać”.

O godzinie 9.00 tłumnie zgromadzona na sali widowiskowej publiczność odśpiewała wspólnie hymn festiwalu, za który organizatorzy obrali utwór Piotra Rubika „To cała prawda”. Przed rozpoczęciem rywalizacji, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu – Grażyna Piaskowska przywitała gości honorowych: Wicestarostę Powiatu Brzeskiego – Ryszarda Jończyka, Kierownika Biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy Brzegu – Beatę Zatoń-Kowalczyk, posłankę do Parlamentu Europejskiego – Danutę Jazłowiecką oraz przedstawicielkę biura poselskiego Lidii Geringer de Oedenberg – Halinę Marszałek.

 
Festiwal zrodził się z inicjatywy nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu, którzy znając środowisko i potrzeby swoich podopiecznych, postanowili wyjść na przeciw ich zamiłowaniom do muzyki. Ze względu na zbyt małą ilość ofert konkursowych jakie spływają do szkoły, postanowili zorganizować imprezę, dzięki której uczniowie brzeskiej placówki będą mogli zintegrować się z uczniami szkół specjalnych i uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej z całego województwa opolskiego.
I Wojewódzki Konkurs Zakochanej Piosenki Osób Niepełnosprawnych był wyśmienitą okazją do wymiany doświadczeń podopiecznych i ich opiekunów oraz prezentacji, na wielkiej scenie, talentów wokalnych, tanecznych i instrumentalnych. Dzięki dobrej zabawie i radości płynącej z możliwości pokazania się szerokiej publiczności, uczestnicy mieli szansę przełamywania barier i pokonywania własnych słabości.
Licznie zgromadzeni goście gromkimi brawami docenili występy młodych artystów. Atmosfera przyjaźni, panująca zarówno na widowni, jak i poza nią, sprzyjała wokalistom oraz muzykom, a owacje zgotowane przez publiczność były wyrazem pełnej akceptacji i sympatii do występujących. Zadowolenie uczestników imprezy sięgnęło zenitu, gdy okazało się iż nikt nie wyjedzie z festiwalu z pustymi rękoma. Wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami otrzymali indywidualne nagrody dla siebie, a także wartościowy prezent dla swojej placówki.
 
Do Brzeskiego Centrum Kultury przybyło blisko 250 osób, w tym 75 wykonawców z 15 placówek województwa opolskiego.
Jury w składzie Grażyna Kotecka – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia imienia Józefa Elsnera w Brzegu, Grażyna Piaskowska – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu, Janina Koronkiewicz – Kierownik Klubu Garnizonowego w Brzegu, Brygida Jakubowicz – Naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu przyznało następujące nagrody:
 
W kategorii zespół wokalny lub wokalno-instrumentalny (Warsztaty Terapii Zajęciowej)
1. Zespół wokalny z WTZ w Opolu
1. Zespół „My” z WTZ w Jędrzejowie
2. Zespół „Trąby jerychońskie” z WTZ w Lewinie Brzeskim
2. Zespół „Luzacy” z WTZ w Starych Siołkowicach
2. Zespół „Chyba tak” z WTZ w Namysłowie
 
W kategorii zespół wokalny lub wokalno-instrumentalny (Szkoły specjalne)
1. Zespół wokalny z SOSW w Grodkowie
2. Zespół „Każdy sobie” z ZSS w Brzegu
2. Zespół „Ptasie mleczko” z ZPE w Dobrodzieniu
2. Zespół wokalny z ZSS w Namysłowie
2. Beniamin i tata Rafał z ZNS w Kup
3. Zespół „Anielinki” z ZSS w Kędzierzynie-Koźlu
3. Zespół wokalno-instrumentalny z ZSS przy DPS w Kadłubie
 
W kategorii solista (Warsztaty Terapii Zajęciowej)
1. Grzegorz Kalinowski z WTZ w Namysłowie
1. Dorota Stankiewicz z WTZ w Lewinie Brzeskim
1. Józef Mielnicki z WTZ w Jędrzejowie
2. Agnieszka Luterek z WTZ w Opolu
2. Urszula Giza z WTZ w Starych Siołkowicach
3. Sebastian Dec z WTZ w Brzegu
3. Mirosław Drozd z WTZ w Namysłowie
3. Krzysztof Wiatrowski z WTZ w Starych Siołkowicach
 
W kategorii solista (Szkoły specjalne)
1. Marzena Rumiancew z SOSW w Kluczborku
2. Dawid Golec z ZNS w Kup
2. Ksenia Filipiak z ZSS w Kędzierzynie-Koźlu
 
Nagroda Główna Grand – Prix Zespół „Pre-tekst” z ZSS w Strzelcach Opolskich
Specjalna Nagroda dla Opiekuna – Bogdan Chyra z Dobrodzienia
Nagroda Publiczności – Krzysztof Witarowski z WTZ w Starych Siołkowicach
 
Organizatorzy pragną bardzo gorąco podziękować sponsorom oraz wszystkim ludziom, którzy pomogli w zorganizowaniu festiwalu. Po raz kolejny okazało się, że jest wśród nas wiele osób o wielkim sercu.
 
 
Wydrukuj stronę