Tyle samo powrotów, co wyjazdów – takie życzenia najczęściej padały z ust gości, którzy wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Strażaka. Oprócz życzeń mundurowi z brzeskiej jednostki otrzymali odznaczenia i awanse na wyższy stopień.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. W Powiatowej Komendzie PSP przeniesiono jednak uroczystości na 16 maja. Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęła msza święta, którą na placu przed komendą powiatową odprawili ks. kapelan płk Kazimierz Krużel oraz ks. kapelan mjr Sławomir Fonfara. Wspominano podczas niej patrona strażaków – Św. Floriana, któremu tradycja obok funkcji wojskowych przypisuje również dowodzenie oddziałem gaśniczym, a także wszystkich ludzi, którzy od wieków ryzykują zdrowie i życie podczas walki z żywiołami.
Po nabożeństwie zaproszeni goście wzięli udział w apelu. Wręczono odznaczenia, awanse i podziękowania. Na stopień starszego brygadiera awansowany został Komendant Powiatowy PSP w Brzegu Andrzej Kwiatkowski. Wśród licznie wyróżnionych strażaków znaleźli się: mł. kapitan Mieczysław Ciróg, asp. sztabowy Janusz Smoliński oraz st. kapitan Dariusz Kulawinek, którzy z rąk Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego odebrali nagrody rzeczowe za wzorową służbę.
Podczas Dnia Strażaka wyróżnione zostały również osoby na co dzień nie związane w bezpośredni sposób ze pożarnictwem. Medale z okazji 20-lecia powołania PSP oraz dyplomy z wyrazami uznania i podziękowaniem za działalność na rzecz ochrony przeciwpowodziowej i Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego odebrali: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz, Wójt Olszanki Aneta Rabczewska oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Zbigniew Kłaczek.

K.Ł.

 

Wydrukuj stronę