15 kwietnia 2011 roku w brzeskiej jednostce wojskowej odbyły się obchody „Dnia Sapera”. Saperzy to jedna z wizytówek Brzegu. Od wielu lat stanowią trzon kontyngentów wojskowych biorących udział w operacjach odbywających się w najniebezpieczniejszych miejscach na świecie. Żołnierze zajmujący się tą niezwykle trudną specjalnością muszą być ludźmi posiadającymi wyjątkowe predyspozycje, umiejętności oraz ogromną wiedzę techniczną i elektroniczną. 1 Brzeska Brygada Saperów im. Tadeusza Kościuszki to jedna z najznakomitszych jednostek w Polsce. Od lat słynie ona z perfekcyjnego wykonywania najbardziej odpowiedzialnych zadań bojowych. Oddziały te nieustanie rozsławiają Polskę na zagranicznych misjach, potwierdzając wysokie umiejętności polskich żołnierzy.

 

„Dni Sapera” to doskonały moment na to, aby oddać hołd żołnierzom, którzy na co dzień narażają zdrowie i życie zarówno za granicami kraju jak i w ich obrębie. W tym roku, z okazji tej uroczystości, brzeska brygada przygotowała defiladę, występ orkiestry wojskowej oraz inscenizację pokazującą część działań, z jakimi muszą się mierzyć żołnierze przebywający na misjach. Wcześniej delegacje żołnierzy, organizacji związanych z wojskiem, a także lokalnych władz, na czele ze starostą Maciejem Stefańskim oraz burmistrzem Wojciechem Huczyńskim, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem saperów.

Formowanie 1 Inżynieryjnej Brygady Saperów rozpoczęło się 1 kwietnia 1944 roku w miejscowości Lebiednino niedaleko Sum, na terenie byłego ZSRR. W ciągu ponad 60-letniej historii Brygada realizowała szereg zadań na potrzeby gospodarki narodowej. W pierwszym okresie powojennym włączyła się w proces odbudowywania kraju. Wykonywała wiele prac gospodarczych na Ziemiach Odzyskanych. W późniejszych latach brała udział w likwidacji skutków klęsk żywiołowych. Od wielu lat żołnierze 1 Inżynieryjnej Brygady Saperów biorą udział w wielu operacjach humanitarnych i militarnych pod auspicjami ONZ i NATO. Obecność żołnierzy w Libanie, Syrii, Kambodży, Egipcie, Namibii, Afganistanie, Pakistanie i krajach byłej Jugosławii jest dowodem na to, jak ciężka, a zarazem jak bardzo potrzebna, jest praca sapera. Piątkowe uroczystości, to symboliczne podziękowanie za nieustanną pracę na rzecz ojczyzny.
 
K.Ł.
Wydrukuj stronę