Młodzi piłkarze cieszący się po zdobyciu gola.

Zakończyła się XVII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie poznaliśmy piłkarskich mistrzów do lat 10 i do lat 12. W finale ogólnopolskim uczestniczyły 4 drużyny z województwa opolskiego, z których najwyższe miejsce zajęła drużyna U-10 dziewcząt z SP 4 Namysłów. Wśród chłopców najlepsze okazały się drużyny z UKS Irzyk z woj. mazowieckiego (kategoria U-10) oraz SP 45 Wrocław z woj. dolnośląskiego (kategoria U-12). W rozgrywkach dziewczynek zwyciężyły KKS Katowice z woj. śląskiego (kategoria U-10) oraz UKS Ząbkovia Ząbki z woj. mazowieckiego (kategoria U-12). Na zwycięskie drużyny czeka teraz nagroda główna, czyli mecz Polska-Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, 10 czerwca w Warszawie.
Podczas finału ogólnopolskiego XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zobaczyliśmy w akcji 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym, które odbyło się 29 kwietnia, najzdolniejsi piłkarze i piłkarki ze wszystkich województw przez dwa dni dzielnie walczyli na boiskach Legii oraz Agrykoli Warszawa o awans do Wielkiego Finału.
2 maja, tuż przed finałem Pucharu Polski pomiędzy Arką Gdynia i Lechem Poznań, wyłoniono zwycięzców XVII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku. Na oczach tysięcy fanów na trybunach PGE Narodowego i widzów transmisji w Polsacie Sport i Super Polsacie na murawę wybiegli reprezentanci najlepszych w tym roku województw. Rozegrali 4 spotkania finałowe, które wyłoniły mistrzów Polski wśród dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-10 i U-12. W żadnym z tych spotkań nie zabrakło pięknych bramek, składnych akcji czy emocji trzymających w napięciu do samego końca, czyli wszystkiego, co w futbolu najpiękniejsze.
Wydarzenia na żywo w telewizji Polsat relacjonowali dla kibiców Mateusz Borek, jeden z najpopularniejszych komentatorów w Polsce oraz Łukasz Wiśniowski znany z kanału „Łączy Nas Piłka”. Zmagania najmłodszych piłkarskich talentów osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski), Marcin Dorna (selekcjoner reprezentacji do lat 21) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Marcin Kasprowicz, Bartłomiej Zalewski i Robert Wójcik.
– Największą wartością tego Turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Ci, którzy grają dobrze, mogą dodatkowo dzięki tym rozgrywkom odwiedzić nowe miejsca, pojawić się może pierwszy raz w Warszawie, otrzymać wartościowe nagrody. Taka impreza pokazuje, że piłka i rywalizacja to są pozytywne emocje i staramy się zaszczepić wśród naszych dzieci uprawianie sportu, bo wychowanie w duchu aktywności fizycznej jest absolutnie potrzebne – powiedział Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
– Na pewno jest to duża wartość selekcyjna, bo obserwacja tak wielu młodych piłkarzy i piłkarek na tle innych, najlepszych w Polsce, to doskonały przegląd zawodników, którzy mogą w przyszłości stanowić o sile reprezentacji Polski, a historia tego Turnieju pokazuje, że tak właśnie się działo. Dodatkową wartością jest też kontakt tej piłki u podstaw piramidy z piłką profesjonalną. Na stadionie PGE Narodowym mamy kolejno mecze zespołów dziecięcych, a potem finał Pucharu Polski. To też dowód na to, jak blisko jest z podwórka na stadion – mówił podczas finałów selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21, Marcin Dorna.
– Dzień 2 maja jest również już od 4 lat prawdziwym świętem piłki nożnej w Polsce. Gra na murawie stadionu PGE Narodowego w meczach finałowych Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to dla tych młodych zawodników nie tylko nagroda za ciężką pracę, poświęcenie i serce do futbolu, ale również motywacja do kolejnych treningów. Gratuluję wszystkim uczestnikom finału ogólnopolskiego i życzę, by Wasz talent i pasja do futbolu zaowocowały w przyszłości grą w reprezentacji Polski wzorem Arkadiusza Milika czy Piotra Zielińskiego, którzy też kiedyś grali w tym Turnieju – powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.
Udany debiut w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Pucharu Tymbarku” zanotowały dziewczynki do lat 10 pod wodzą Adrianny i Adama Włodarczyków z SP 4 Namysłów. Zajęły 8. miejsce podczas rozgrywanych w Warszawie finałów ogólnopolskich. – Oczywiście jestem zadowolony z naszego wstępu. Dla takich dzieci liczy się przede wszystkim zabawa. Turniej jest zorganizowany świetnie – jesteśmy tutaj pierwszy raz, to co widzimy naprawdę nas zaskoczyło. O celach ciężko mówić, bo nasza drużyna jest bardzo młoda, dziewczynki trenują tylko w szkole w ramach zajęć wychowania fizycznego. Chcieliśmy wyjść z grupy i to nam się udało. To wielki sukces zarówno dla szkoły, jak i dla nas – mówił po ostatnim meczu Artur Włodarczyk. – Chcemy, aby dziewczynki nadal trenowały i mamy nadzieję, że wkrótce zasilą szeregi naszej akademii piłkarskiej Czerwono-Czarni Start Namysłów. Chcemy się rozwijać, ciężko trenować i przyjechać ponownie za rok, aby powalczyć w kategorii U-12 – dodał szkoleniowiec z Namysłowa.
Po raz pierwszy w finale ogólnopolskim zagrali również reprezentujący nasze województwo w kategorii U-10 chłopców zawodnicy szkółki piłkarskiej Masters Brzeg. Podopieczni Andrzeja Wolańskiego zajęli 11. miejsce w finale Turnieju, co jest wielkim sukcesem dla istniejącej zaledwie rok szkółki piłkarskiej. – Jest to bardzo dobry wynik dla moich zawodników na tak dużym turnieju. Nie mieliśmy celów przed startem rozgrywek grupowych. Chcieliśmy, aby chłopcy bawili się przede wszystkim piłką i traktowali go jako dobrą zabawę. Do awansu z grupy zabrakło nam niewiele – relacjonował zadowolony drugi trener zespołu, Rafał Ożóg. – Będziemy trenować i w przyszłym roku, mądrzejsi o tegoroczne doświadczenia, powalczymy znów o wyjazd do Warszawy.
Weterankami na finałach ogólnopolskich są zawodniczki LUKS Biała Nyska, które na Turnieju reprezentowały Opolszczyznę po raz dziesiąty z rzędu. W tym roku w kategorii dziewczynek U-12 zajęły 14. miejsce. – Nie mamy na Opolszczyźnie aż takiej rywalizacji, tutaj poziom jest o wiele wyższy. Dziewczynki są młodsze, fizycznie ustępują rywalkom, jednak jesteśmy zadowoleni z wyników. Cieszymy się, że możemy skonfrontować swoje umiejętności z rywalkami z całego kraju, a także znaleźć kolejny bodziec do osiągania jeszcze lepszych wyników, bo nie tylko porażki, ale i zwycięstwa czegoś nas uczą – powiedział drugi trener finalistek Mirosław Tulik.
Z lekkim niedosytem udział w Turnieju zakończyli przedstawiciele województwa w kategorii U-12 chłopców. Zawodnicy Rodła Opole zajęli 12. miejsce w finałach ogólnopolskich. – Turniej jest perfekcyjnie zorganizowany, jednak po łatwym zwycięstwie na Opolszczyźnie spodziewaliśmy się awansu do grupy mistrzowskiej, więc niedosyt pozostał. Patrząc na naszą postawę wydaje mi się, że pierwsze mecze trochę zablokowały moich zawodników, przez co się dużo słabiej zaprezentowaliśmy w rozgrywkach grupowych. Rozgrywki pucharowe poszły nam dużo lepiej. Szkoda, że nie przełożyło się to na wynik końcowy – relacjonował szkoleniowiec zespołu, Tomasz Ciastko.

 

Klasyfikacja generalna

Miejsce Chłopcy U-10 Dziewczęta U-10 Chłopcy U-12 Dziewczęta U-12
I MAZOWIECKIE (UKS Irzyk) ŚLĄSKIE (KKS Katowice) DOLNOŚLĄSKIE (SP 45 Wrocław) MAZOWIECKIE (UKS Ząbkovia Ząbki)
II LUBUSKIE (UKS 4 Kostrzyn) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno) ŁÓDZKIE (MGUKS Pogoń Zduńska Wola) WIELKOPOLSKIE (KA 4 Respect)
III WIELKOPOLSKIE (SP 1 Międzychód) ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź) WIELKOPOLSKIE (UKS AP Reissa Poznań) ŚLĄSKIE (Akademia Sportu KSB Lędziny)
IV POMORSKIE (UKS Orlik Stężyca) KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz) KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 69 Bydgoszcz) PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)
V ŚWIĘTOKRZYSKIE (AMO I Kielce) LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów) ZACHODNIOPOMORSKIE (SP 51 Szczecin) ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP 7 Ostrowiec Św.)
VI WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 18 Olsztyn) DOLNOŚLĄSKIE (UKS Wołów) MAZOWIECKIE (SP 22 Płock) POMORSKIE (UKS Lider Rychnowy)
VII MAŁOPOLSKIE (MUKS Dunajec Nowy Sącz) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin) POMORSKIE (UKS Jedynka Reda) ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)
VIII KUJAWSKO-POMORSKIE (Gol Brodnica) OPOLSKIE (SP 4 Namysłów) LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm) DOLNOŚLĄSKIE (ZS w Wojborzu)
IX ŁÓDZKIE (RAP Radomsko) MAZOWIECKIE (Varsovia Girls) MAŁOPOLSKIE (SP 18 Tarnów) MAŁOPOLSKIE (UKS Trójka Staszkówka Jelna)
X PODKARPACKIE (AMO Rzeszów) PODLASKIE (UKS 10 Łomża) ŚWIĘTOKRZYSKIE (SP 27 Kielce) LUBELSKIE (UKS Piątka Biała Podlaska)
XI ZACHODNIOPOMORSKIE (MUKS Orzeł 2010 Wałcz) MAŁOPOLSKIE (C.A.R. Junior Krzeszowice) ŚLĄSKIE (MUKP Dąbrowa Górnicza) ŁÓDZKIE (ULKS Sieradz)
XII OPOLSKIE (Masters Brzeg) LUBELSKIE (PSP Modliborzyce) OPOLSKIE (UKS Rodło Opole) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP Samborowo)
XIII LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SSP Tylice) WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 19 Elbląg) KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)
XIV ŚLĄSKIE (UKS Gol Bieruń) WIELKOPOLSKIE (UKS 2 Luboń) PODLASKIE (SP 14 Białystok) OPOLSKIE (LUKS Biała Nyska)
XV PODLASKIE (SP 4 Zambrów) ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP Kunów) LUBUSKIE (UKS Polonia Słubice) LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów)
XVI DOLNOŚLĄSKIE (SP 11 Jelenia Góra) POMORSKIE (SP 5 Malbork) PODKARPACKIE (SP 9 Dębica) PODLASKIE (SP Rosochate)

 

Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Arkadiusz Szafranek z zespołu UKS Irzyk (woj. mazowieckie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostała natomiast Szkoła Podstawowa w Karsinie (woj. pomorskie).

 

Nagrody indywidualne

Kategoria Chłopcy U-10 Dziewczynki U-10
Najlepszy bramkarz ANTONI DETMER (UKS 4 KOSTRZYN) GABRIELA KIAŁKA (MUKS STILON GORZÓW WIELKOPOLSKI)
Najlepszy zawodnik MATEUSZ CICHOCKI (UKS IRZYK) ANNA SKRZYPCZYK (UKS BENIAMINEK KROSNO)
Król strzelców KACPER PLICHTA (AMO RZESZÓW) ZUZANNA WITEK (KKS KATOWICE) – 19 BRAMEK
Kategoria Chłopcy U-10 Dziewczynki U-10
Najlepszy bramkarz OLIWIER PIĄTKOWSKI (SP 27 KIELCE) EWA SIKORA (UKS AKADEMIA SPORTU KSB LĘDZINY)
Najlepszy zawodnik MAKSYMILIAN STANGRET (MGUKS POGOŃ ZDUŃSKA WOLA) MAJA GRZYBOWSKA (UKS ZĄBKOVIA ZĄBKI)
Król strzelców OLIWIER SMUNIEWSKI (SP 51 SZCZECIN) – 11 BRAMEK CELINA CUPA (UKS LIDER RYCHNOWY) – 13 BRAMEK

 

Triumfatorów XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 czeka teraz nagroda główna, którą będzie oglądanie na żywo meczu Polska – Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, który rozegrany zostanie 10 czerwca w Warszawie.

Wydrukuj stronę