Do końca 2016 roku w powiatowym szpitalu musi powstać nowy blok operacyjny. Konieczność jego budowy wynika z przepisów. Brzeskie Centrum Medyczne nie posiada funduszy na samodzielne zrealizowanie zadania, dlatego tematem tym zajęło się Starostwo Powiatowe Brzegu, które zleciło poznańskiemu biuru projektowemu wykonanie koncepcji programowo przestrzennej dla inwestycji pn. „Budowa bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią w BCM”.

Opracowana koncepcja była niedawno przedmiotem dyskusji na rozszerzonym posiedzeniu Zarządu Powiatu Brzeskiego, w którym udział wzięli radni powiatowi oraz przedstawiciele Brzeskiego Centrum Medycznego.

Z czterech przygotowanych koncepcji wybrana została do realizacji ta, w której blok operacyjny ulokowany został pomiędzy budynkiem głównym a oddziałem wewnętrznym. Będzie on wolno stojącym budynkiem parterowym połączonym ze szpitalem i posiadającym doskonały dostęp do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Koncepcja zakłada powstanie m.in. bloku operacyjnego o trzech salach, sali pooperacyjnej, centralnej sterylizatorni, centralnej dezynfekcji łóżek, dwóch nowych wind i pomieszczenia niezbędnego do funkcjonowania bloku.

„Ten projekt będzie służył jako podstawa do opracowania wielobranżowego projektu budowlanego wraz z technologią – mówi Janusz Gil, etatowy członek Zarządu Powiatu Brzeskiego. W tej chwili można mówić jedynie o szacunkowym koszcie zadania, ale nie powinien on przekroczyć 10 milionów złotych. Starostwo planuje sfinansować je poprzez ogłoszenie wyemitowania obligacji. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę nastąpi rozpoczęcie realizacji tej inwestycji”.

Zanim wybudowany zostanie nowy blok operacyjny przy Brzeskim Centrum Medycznym powstanie lądowisko dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratowniczego. Zostanie ono zlokalizowane w bliskiej odległości od SORu. Dzięki temu osoby w ciężkim stanie będą mogły trafić pod opiekę specjalistów w bardzo krótkim czasie.

W przyszłości planowane jest również utworzenie dodatkowego wjazdu na teren Brzeskiego Centrum Medycznego. Ma ono umożliwić karetkom dojazd do szpitala od strony ul. Łokietka, pozwalając tym samym uniknąć tłocznych skrzyżowań i wąskich ulic, jakie na co dzień pokonują służby medyczne, aby dostać się na ulicę Mossora.

K.Ł.

Wydrukuj stronę