We wrześniu, podczas spotkania z mieszkańcami Opolszczyzny, Premier Mateusz Morawiecki publicznie zadeklarował budowę obwodnicy Brzegu i alternatywnej przeprawy mostowej przez Odrę w powiecie brzeskim. W miniony poniedziałek w Kędzierzynie-Koźlu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wyraźnie potwierdził słowa premiera. 17 października w Brzegu gościł będzie Wiceminister Marek Chodkiewicz, który ma przedstawić szczegóły tej sprawy.
„Po wielu latach starań nareszcie doczekaliśmy się i będziemy mieli przeprawę mostową, która odciąży Brzeg – mówi Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Poprzednia władza za nic miała problemy naszego powiatu, bo dla nich liczyła się tylko wschodnia część województwa. Teraz sytuacja się zmieniła. Wraz z Wojewodą Opolskim Adrianem Czubakiem i Poseł na Sejm RP Katarzyną Czocharą wielokrotnie odwiedziliśmy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Rozmawialiśmy z ministrami i dyrektorami. Przekonywaliśmy i argumentowaliśmy. Podkreślaliśmy, że powiat brzeski był przez lata zaniedbywany, że ta przeprawa wraz z obwodnicą miasta to kluczowa, strategiczna inwestycja dla dwóch województw – opolskiego i dolnośląskiego. To wszystko przyniosło efekty. Przed nami dużo ciężkiej pracy, ale pierwsze kroki zostały już zrobione. Teraz trzeba tylko konsekwentnie prowadzić wszystkie działania w odpowiednim kierunku”.
Walka o obwodnicę i przeprawę mostową toczy się od lat. Ich budowa wyprowadziłaby z zabytkowego centrum Brzegu ruch samochodów ciężarowych. Przeprawa byłaby istotna także w sytuacjach kryzysowych. Na tej inwestycji skorzystałaby również Oława oraz inne pobliskie miejscowości.
W ostatnich dwóch latach starosta brzeski kilkunastokrotnie uczestniczył w spotkaniach poświęconych tej sprawie, które odbywały się w Warszawie. Do tego doszedł szereg konsultacji przeprowadzonych w Brzegu. Tematem udało się też zainteresować Starostę Powiatu Oławskiego i Wojewodę Dolnośląskiego.
Deklaracje Premiera Morawieckiego i Ministra Adamczyka, a także wizyta Wiceministra Chodkiewicza to wyraźne sygnały, że powiat brzeski wreszcie doczeka się inwestycji, na którą czeka od kilkudziesięciu lat.

Wydrukuj stronę