„Czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew. Po tych makach szedł żołnierz i ginął, lecz od śmierci silniejszy był gniew! Przejdą lata i wieki przeminą, pozostaną ślady dawnych dni, i wszystkie maki na Monte Cassino czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi”.

Kiedy byłam małym dzieckiem, ta pieśń, którą nauczyła mnie moja babcia wywoływała zawsze we mnie tak silne patriotyczne uczucia, że uważałam ją za drugi oficjalny hymn Polski. Oczami wyobraźni widziałam walczących polskich żołnierzy idących pod górę na wroga, słyszałam huk dział, zgiełk oręża i krzyk rannych. Przeszły lata, ale nie przeminęły wieki jak napisał autor słów pieśni – Feliks Konarski – a o żołnierzach z Monte Cassino coraz mniej się mówi.
18 maja br. ci, którzy pamiętają i mają w sercu wdzięczność dla bohaterów spod Monte Cassino (a była to naprawdę niewielka garstka wiernych) zebrali się z Kościele Garnizonowym w Brzegu na uroczystej mszy świętej celebrowanej przez ks. Kapelana Grzegorza Krupskiego. We mszy uczestniczył Wiceburmistrz Brzegu – Stanisław Kowalczyk i reprezentująca Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego – Pełnomocnik Starosty ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych . Piękne kazanie wygłoszone przez ks. Kapelana było prawdziwą lekcją historii, ksiądz wspomniał o największym bohaterze tej batalii – gen. Władysławie Andersie, ale też o niebagatelnej roli księży w tej bitwie, których było ok. 60, a 7 z nich otrzymało za stoczony bój najwyższe polskie odznaczenie – Order Virtuti Militari. Najbardziej cieszył wszystkich fakt, że w mszy uczestniczyła młodzież – poczet sztandarowy z Gimnazjum nr 3 oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Intergacyjnymi, bo to właśnie młodzi ludzie mogą sprawić swoją postawą, że maki z Monte Cassino będą zawsze czerwone jak krew naszych bohaterów.
 
                                                                                                          Rzecznik Prasowy Starosty
                                                                                                          Brygida Jakubowicz
Wydrukuj stronę