„Bardzo ważne jest podtrzymywanie dożynkowych tradycji, coroczne podziękowanie Bogu za plony, a rolnikom za ich ciężką i znojną pracę” – tak w kazaniu do wiernych mówił ks. prałat Zbigniew Bąkowski – 22 września, w czasie dożynek Gminno-Powiatowych w Skarbimierzu. Mszę, którą celebrował wraz z ks. prałatem Zbigniewem Bąkowskim ks. dziekan Stanisław Grzechynka uświetnił występ chóru „Cantate Domino”z parafii p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Skarbimierzu.

 


 

 

 

Na zakończenie nabożeństwa, w czasie ceremonii przekazywania chleba ks. dziekanowi, przez starostów dożynek Wiolettę Kozłowską i Mirosława Bucyka, wierni łamali się chlebem ze Starostą Powiatu Brzeskiego Maciejem Stefańskim i Wójtem Gminy Skarbimierz Andrzejem Pulitem, a dziewczęta w ludowych strojach obdarowywały uczestników dożynek małymi chlebkami, symbolizującymi zakończenie żniw.

Po mszy barwny dożynkowy korowód ruszył spod kościoła w stronę placu, na którym odbywała się dalsza część uroczystości. Pochód prowadziła grupa motocyklistów oraz Orkiestra Wojskowa z Żagania wraz z Orkiestrą z Cementowni Górażdże. Za nimi podążały delegacje z sołectw gminy Skarbimierz i gmin powiatu brzeskiego.

Organizatorzy dożynek, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu i Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu, zapewnili gościom bardzo dużo atrakcji. Był darmowy chlebek ze smalcem i ogórkiem (którego wydano ponad 1000 porcji), a także domowe wypieki przygotowane przez gospodynie z gminy Skarbimierz. Wspaniałe specjały lokalnej kuchni można było degustować dzięki ciężkiej pracy Pań ze stowarzyszenia „Wilijki” ze Żłobizny.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych uczestników święta plonów Dzieci doskonale bawiły się na dmuchanych zjeżdżalniach, euro bungee, a największą furorę zrobiły rejsy stateczków,rowerów wodnych i kajaków po pobliskim basenie. Starsi mogli skosztować rozmaitych miodów oraz zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnictwa, przygotowane między innymi przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu.

Najważniejszą częścią imprezy był oczywiście Konkurs Koron Dożynkowych, który oprócz gospodarzy obserwowali: reprezentant Marszałka Województwa Opolskiego Dyrektor Departamentu Kultury Janusz Wójcik, Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Jończyk, Wiceburmistrz Miasta Brzeg Stanisław Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy Skarbimierz Marek Kołodziej, Wójt Gminy Olszanka Aneta Rabczewska, Zastępca Burmistrza Lewina Brzeskiego Dariusz Struski, radni powiatu brzeskiego oraz radni gminy Skarbimierz. Przed rozpoczęciem konkursu odbyła się ceremonia przekazania chleba Staroście Powiatu Brzeskiego i Wójtowi Gminy Skarbimierz przez starostów dożynek Wiolettę Kozłowską i Mirosława Bucyka. Po niej starosta Maciej Stefański i wójt Andrzej Pulit serdecznie podziękowali rolnikom powiatu brzeskiego za ich trud i ciężką pracę, która daje wspaniałe efekty w postaci dobrych zbiorów.

Komisja w składzie: Krystian Ławreniuk, Tomasz Musielak, Krzystof Kowalczyk i Radosław Preis po bardzo wnikliwej ocenie koron przyznała: I miejsce za dożynkowa koronę – gminie Grodków, II miejsce – gminie Lubsza, III miejsce – gminie Skarbimierz. Wyróżnienia otrzymały gminy – Lewin Brzeski i Olszanka. Komisja w ty samym składzie oceniała również korony żniwne sołectw gminy Skarbimierz przyznając I miejsce sołectwu Zwanowice, II miejsce sołectwu Brzezina, III miejsce – sołectwu Skarbimierz. Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia. Na zakończenie ceremonii wręczania nagród wójt Andrzej Pulit otrzymał z rąk starosty Macieja Stefańskiego nagrodę wraz z podziękowaniem za zorganizowanie tegorocznych Dożynek Gminno – Powiatowych.

Od godziny 14.00 do 22.00 w Skarbimierzu-Osiedle trwały nieprzerwanie koncerty i występy. Oprócz wspomnianych wcześniej orkiestr, w ramach prezentacji „Gmina rozśpiewana, gmina roztańczona” wystąpiły dzieci z gminy Olszanka, chór „Leśne Echo” z gminy Lubsza, „Kresowianki” ze Skarbimierza, solista Wiesław Katolik z Lewina Brzeskiego oraz zespoły wokalne z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. Gwiazdą wieczoru był Zbigniew Wodecki, którego koncert przyciągnął setki mieszkańców powiatu brzeskiego. Dożynki zamknął występ doskonale znanego brzeskiej publiczności zespołu „North West Pasage”.

Prowadzącym całą imprezę, a zarazem jej organizatorem był Andrzej Sowa Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, który przez cały dzień panował nad jej sprawnym przebiegiem.

Nie sposób oddać całego rozmachu, atmosfery i wyjątkowości tegorocznych Dożynek Gminno–Powiatowych w Skarbimierzu. Na pewno najlepiej ocenią je uczestnicy, a ci których zabrakło mogą tylko żałować i spotkać się z nami za rok w gminie Olszanka – miejscu planowanych V Dożynek Gminno–Powiatowych.

Brygida Jakubowicz

Krystian Ławreniuk

Wydrukuj stronę