W piątek (5 sierpnia), późnym wieczorem, na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich odbyło się spotkanie autorskie Krystiana Ławreniuka promujące jego tomik poetycki zatytułowany „Arkansas”.
Autor, na co dzień pracujący, jako asystent Starosty Powiatu Brzeskiego, znany jest zarówno jako poeta i prozaik jak również animator kultury, organizator wielu imprez na terenie naszego miasta.

Prowadzący spotkanie Adam Boberski napisał, że „Arkansas jest zbiorem wierszy układających się w poemat o prowincji, o różnych jej obliczach, a zarazem jednym obliczu, które, mimo geograficznej i kulturowej różnorodności swego przejawiania się, jest zawsze i wszędzie rozpoznawalne, ponieważ podobieństw jest więcej niż różnic, a najistotniejszym jego rysem jest melancholia. Wiersze Krystiana Ławreniuka snują mglistą, oniryczną, wizyjną opowieść. Opisywana przez niego prowincja, zadupie, jak by się wyraził Stasiuk, to prowincja osadzona w konkrecie, amerykańskim, rosyjskim, polskim, kresowym-ukraińskim, popeerelowskim, ale i prowincja zmityzowana, ubaśniowiona, oniryczna, poddana regułom ulubionego, zdaje się, przez autora Màrquezowego realizmu magicznego i fantastyki w stylu Schulza. To prowincja senna, apatyczna, pogrążona w letargu, rozpadająca się, często wyludniona, postapokaliptyczna, zastała po wielkiej wędrówce ludów, której skutkiem było wykorzenienie i niezakorzenienie w nowym miejscu, przesunięcie (jak to określa tytuł jednego z wierszy Arkansas) – te obrazy są nam znane z setek książek, filmów, rodzinnych wspomnień, z autopsji”.

Spotkaniu towarzyszył pokaz zdjęć Radosława Wiśniewskiego. Część tych niezwykle klimatowych fotografii pojawiła się również w tomiku Ławreniuka, którego forma przypomina poetycki album. Wieczór zakończył występ muzyczny – trio jazzowe w składzie Marcin Karpeta (gitara), Mateusz Dwornik (bas), Kuba Karpeta (saksofon) zaprezentowało standardy jazzowe oraz kompozycje własne.
Tym sposobem w murach Zamku Piastów Śląskich jednego wieczora spotkały się ze sobą trzy rodzaje sztuki.
Wydrukuj stronę