Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Brzegu zorganizowała konkurs dla młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach projektu „Zapobiegamy – pomagamy – profilaktyka i pomoc terapeutyczna dzieciom narażonym w okresie płodowym na ekspozycję na alkohol i tytoń w powiecie brzeskim”. Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat zagrożenia płodu, wynikających ze stosowania używek w okresie ciąży. Konkurs był jednym z elementów szerokiego programu finansowanego m.in. ze środków Samorządu Województwa Opolskiego, który obejmował szkolenia kilkudziesięciu nauczycieli z 18 szkół w zakresie pomocy dzieciom z zespołem FAS.

Konkurs zorganizowano w kategoriach: „Kolaż” – dla szkół podstawowych oraz „Film” (reklama społeczna) oraz „Prezentacja multimedialna” – dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Jury konkursu w składzie: Brygida Jakubowicz, Elżbieta Gawryjołek, Marta Habrych, Adriana Chmielewska, Marta Sajdak i Tomasz Fronckiewicz, przyznało w kategorii „Film” – (szkoły gimnazjalne) – I miejsce – Gimnazjum Publiczne nr 3 w Brzegu (Agata Piszczek, Michał Linkowski, Justyna Smolarczyk, Igor Wolf); II miejsce – Gimnazjum Publiczne w Łosiowie; III miejsce – również Gimnazjum Publiczne w Łosiowie. W kategorii „Prezentacja multimedialna” (szkoły gimnazjalne) – laureatem I, II i III miejsca były drużyny z jednej szkoły – Publicznego Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi – I miejsce przypadło Klarze Rychtowskiej i Justynie Stajszczyk. Wyróżnienie również przypadło tej szkole. W kategorii „Film” (szkoły ponadgimnazjalne) – I miejsce zajął Zespół Szkól Zawodowych nr 1 w Brzegu (Łukasz Józwenko, Anita Hałas, Mateusz Boguszewski, Krzysztof Morozowski); laureatem II miejsca został Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu; III miejsce zajął Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu. Wyróżnienie uzyskał Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. W kategorii „Prezentacja multimedialna” (szkoły ponadgimnazjalne) – I miejsce zajął Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu (Ewelina Oliwa, Michał Stembalski), II miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu, III miejsce – Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu. Także ZSB w Brzegu otrzymał wyróżnienie.
Jury w składzie Tomasz Frąckiewicz, Beata Staszczyk, Beata Kowalczyk-Zatoń, Renata Straub-Pieczykolan, przyznało nagrody w dziedzinie kolażu. Mistrzem „Kolażu” okazała się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Brzegu, z której drużyny zajęły I, II i III miejsce. Laureaci I miejsca to zespół w składzie: Piotr Sikora, Paweł Sikora, Przemysław Szczepański, Kinga Jakubów i Maja Pyżalska.
Zainteresowanie konkursem było ogromne. Biorąc pod uwagę ilość nadesłanych prac (ponad 100 sztuk) i ich wartość, Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński przyznał Nagrodę Specjalną Publicznej Szkole Podstawowej nr 5, a Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański ufundował nagrodę dla Zespołu Szkół Ekonomicznych i Publicznego Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 czerwca 2010 r. w Brzeskim Centrum Kultury. O idei konkursu i jego realizacji opowiedziała gościom Elżbieta Neroj – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzegu. Starostę Powiatu Brzeskiego reprezentował Sekretarz Powiatu Krzysztof Konik. W podsumowaniu uczestniczyli ponadto: reprezentujący Marszałka Województwa Opolskiego dyrektor Krzysztof Puszczewicz oraz Pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. rozwiązania problemów alkoholowych Jacek Ruszczewski, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Opolu- starszy wizytator Maria Warchoł, wiceburmistrz Brzegu Stanisław Kowalczyk, naczelnik Wydziału Oświaty Mieczysław Gieża, oraz dyrektorzy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych m.in. Beata Kulbaka, Jerzy Wrębiak, Monika Jurek, Renata Listowska. Na zakończenie podsumowania konkursu- dla młodzieży wystąpił zespół Star Guard Muffin. Natomiast całą uroczystość uatrakcyjniła występem grupa z Zespołu Szkół nr 2 z Odziałami Integracyjnymi, przygotowana przez opiekunki Katarzynę Głuskę i Lucynę Bończak. Gratulacje należą się zarówno uzdolnionym młodym piosenkarkom, ale największe gratulacje wszyscy złożyli dyrekcji oraz pracownikom Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzegu za perfekcyjne i bezbłędne przeprowadzenie konkursu, a także całego projektu.

Rzecznik Prasowy Starosty