Konkurs Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności

16 marca uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu brzeskiego wraz z nauczycielami uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Okazją do tego była IV edycja konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności”, która odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Starostę Powiatu Brzeskiego, Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Odra-Niemen.
Konkursowe zmagania obserwowali m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, szef Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie ppłk Błażej Lenard, Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Eugeniusz Gosiewski, Sekretarz Powiatu Brzeskiego Genowefa Prorok, Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Mariusz Bochenek, a także przedstawiciele IPN, 1. Brzeskiego Pułku Saperów, Wojskowej Komisji Uzupełnień oraz Zakładu Karnego.
Gościem specjalnym była Barbara Leonowicz-Babiak, córka Jana Leonowicza ps. „Burta”, jednego z Żołnierzy Niezłomnych. Podzieliła się ona z uczestnikami konkursu wspomnieniami z dzieciństwa, podczas którego miała okazję poznać wielu Żołnierzy Niezłomnych współpracujących z jej ojcem.
Bohaterami IV edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności” byli: gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”, Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, Jan Leonowicz ps. „Burta”, Danuta Siedzikówna ps. „Inka” oraz żołnierze z oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek”. Uczestnicy musieli wykazać się bardzo dużą wiedzą z zakresu historii Polski i losów Żołnierzy Wyklętych. Ich odpowiedzi weryfikowało jury w składzie: ppłk Błażej Lenard z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Eugeniusz Gosiewski i pracownik kulturalno-oświatowy Zakładu Karnego w Brzegu kpt. Marcin Dorociak.
Wśród szkół gimnazjalnych najlepsi okazali się uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu, drugie miejsce zajęli reprezentanci z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Brzegu, a trzecie z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu.
Zmagania szkół ponadgimnazjalnych wygrało II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu przed Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu i Liceum Ogólnokształcącym w Grodkowie.
Najlepsze drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu, Stowarzyszenie Odra-Niemen, WCEO w Warszawie, Nadleśnictwo Brzeg, IPN, Radio Opole i WKU Brzeg. Zwycięzcy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w ramach nagrody mają zapewniony wyjazd na Wileńszczyznę w okresie wakacyjnym.
Warto dodać, że podczas piątkowej uroczystości Leszek Lipiński – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu został uhonorowany przez Wojewódzkiego Szefa Sztabu Wojskowego w Opolu nagrodą „Pracodawca Zasłużony dla Obronności Państwa”.

Konkurs Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Naszej Wolności