Szanowni Państwo,

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa do Zamku Piastów Śląskich w Brzegu na kolejny koncert z cyklu „Zamkowe koncerty Pod Gwiazdami”. Proponujemy Państwu świetną muzykę w bardzo atrakcyjnym wykonaniu i wyjątkową oprawę zamkowej sali koncertowej. A wszystko wydarzy się w najbliższą niedzielę, 10 grudnia o godz. 17-tej, kiedy zapadnie już grudniowy wieczór i będzie zapewne chłodno – o ile nie mroźnie! –  i tylko okna Zamku i gwiaździste niebo ponad nim będą połyskiwać światłem i obiecywać ciepło i przytulność i — magiczny nastrój…

Koncert pt. „Ba … Rockowe Święta” przygotował dla Państwa Kwintet Śląskich Kameralistów pod wodzą I skrzypka p. Dariusza Zbocha, który jest też aranżerem wykonywanych utworów. Aranżerem, który sprawia, iż barokowa klasyka brzmi rockowo, a rozbawiony  rock nabiera szlachetności dostojnego baroku – a słuchacze … słuchacze są zachwyceni!!! Bo choć słowa ‘barokowa muzyka’ kojarzą się z poważną klasyką, nic to bardziej mylnego, jako że w swojej epoce poza kompozycjami kościelnymi powstawała ku rozrywce i uciesze władców i dworzan, i grana w komnatach /wł. camera/ powzięła od tego miejsca swą nazwę: muzyka kameralna.

My również znajdujemy się na Zamku, dlatego że nie ma lepszego miejsca, by powrócić do tej tradycji. I powracamy , dodając wszakże współczesnych barw, by pięknie łączyć historię Zamku Piastów Śląskich z teraźniejszością i jednocześnie uczynić ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla słuchaczy. Poprzedni koncert, który odbył się w październiku, zabrzmiał w innej „zamkowej” tonacji. Kwintet „pięciu wspaniałych z tubami” czyli Estetic Brass Quintet z katowickiej Akademii Muzycznej, młody a już utytułowany i znakomity, dał popis muzyki fanfar, towarzyszącej dworskim uroczystościom i polowaniom. Ach, jakżeż było energetycznie i donośnie – proszę wierzyć, że były to wyjątkowe doznania!!!

Dlatego i tym razem nie może Państwa zabraknąć, bo czeka nas radosne muzykowanie, któremu i chłód, i noc niestraszna! Naprawdę warto dołączyć do nas i Kwintetu Śląskich Kameralistów; naprawdę warto odrobinkę się poświęcić, pokonując zimową  brr… drogę, by poczuć klimat zamkowych gwiazd i przedświąteczną wspólnotę, jako że w drugiej części koncertu zagoszczą kolędy!!!

A  magiczne gwiazdy ponad zamkiem, które naszym koncertom patronują, zyskają tym razem niecodzienne wsparcie, technologicznie doskonałe światło, które każdemu z nas towarzyszy na co dzień, a właściwie ‘co zmierzch’ od Grupy Tauron Polska Energia S.A. Jest to sponsor naszego koncertu, dzięki którego przychylności będziemy mogli gościć Państwa bez żadnych ograniczeń! Zatem czekamy z niecierpliwością  i namawiamy: PRZYBYWAJCIE!!!

W tę  koncertową niedzielę 10-tego grudnia Zamek Piastów Śląskich przestanie być wyłącznie obiektem muzealnym. Przecież przez wieki był domem, oczywiście domem panujących , ale toczyło się tu życie ze wszystkimi jego zawirowaniami  i zmiennymi temperaturami, radościami i smutkami. Oczywiście na wyższym diapazonie bo dworskim, ale  w tych komnatach mieszkali ludzie z krwi i kości. Chcemy przywołać i ich pamięć , bo to oni nas tutaj  na Zamku podejmują!

Poprzedni koncert „Rocco Barocco” w wykonaniu Estetic Brass Quintet zadedykowaliśmy księciu  Bolkowi II Gwałtownemu /1300 -1341/ i jego małżonce Gutcie. Dlaczego? Bo instrumenty dęte blaszane łagodnością nie grzeszą i dają o sobie znać wszem i wobec, zatem księcia Bolka II uznaliśmy za patrona idealnego! Kogo przywołamy na patrona koncertu „Ba … rokowe Święta” w wykonaniu kwintetu Śląskich Kameralistów, to jeszcze zagadka. A może Państwo zechcą zaproponować swoich faworytów!?!

Poniżej znajdą Państwo szczegółowy program koncertu oraz wiadomości przybliżające wiedzę o Kwintecie Śląskich Kameralistów. My natomiast – jako organizatorzy Zamkowych Koncertów „Pod Gwiazdami” – raz jeszcze  zachęcamy PRZYBYWAJCIE, bo czekamy  na Państwa z radością i niecierpliwością !!!

Wyrażamy jednocześnie ogromną wdzięczność za przyjazną współpracę:

Dyrekcji Zamku Piastów Śląskich w Brzegu;

Starostwu Powiatowemu w Brzegu;

Fundacji „Rozwój” w Brzegu.