12 października w gmachu Starostwa Powiatu Brzeskiego odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy powiatami brzeskim i sławieńskim.

 

Dotychczas powiat brzeski współpracował na podobnych zasadach z ukraińskim powiatem Horodenka i niemieckim Kusel. Dzięki temu od lat organizowana jest wymiana młodzieży oraz wiele innych wydarzeń integrujących mieszkańców partnerskich regionów. Teraz do tej grupy dołączy również Sławno.

Powiat sławieński leży w województwie zachodniopomorskim i liczy sobie niespełna 60 tysięcy mieszkańców. Choć jego stolicą jest Sławno, to jednak Darłowo jest najbardziej znanym i zarazem największym miastem. Głównym atutem regionu jest oczywiście bliskość Morza Bałtyckiego, a tym samym dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

„Jestem przekonany, że współpraca między naszymi powiatami będzie bardzo owocna – mówi Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Nasze doświadczenia dotyczące powiatów partnerskich, jakie mamy dzięki kontaktom z Horodenką i Kusel, pokazują, że taka forma współdziałania przynosi efekty. Powiat Sławieński jest bardzo atrakcyjnym regionem pod względem turystycznym. Z pewnością skorzysta na tym nasza młodzież szkolna. Dotychczas uczniowie nawiązywali kontakty z naszymi zachodnimi i wschodnimi sąsiadami. Teraz będą mogli nawiązać je również na północy kraju. Klimat tam panujący, bliskość Morza Bałtyckiego, są nam, mieszkającym w niezbyt korzystnym dla zdrowia nadodrzańskim terenie , bardzo potrzebne”.

Wydrukuj stronę