W ubiegłą niedzielę (5 stycznia 2014) mieszkańcy powiatu brzeskiego spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Impreza zorganizowana przez wydział Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej brzeskiego starostwa odbywa się już trzeci rok z rzędu i za każdym razem przyciąga na pl. Polonii Amerykańskiej mnóstwo osób, które mimo chłodu mają ochotę spotkać się i zaśpiewać najbardziej znane pastorałki.

Początek nowego roku to doskonały czas na kolędowanie – wszak kolęda była pierwotnie radosną pieśnią noworoczną, która dopiero współcześnie przyjęła formę pieśni bożonarodzeniowej. Ten rodzaj utworu muzycznego pochodzi oczywiście z tradycji ludowej. W późniejszym okresie kolędy komponowane zaś były przez wielu wybitnych kompozytorów. W dzisiejszych czasach nie sposób sobie bez nich wyobrazić okresu zimowego.

Mimo że w niedzielę za oknami panowała aura iście jesienna, to jednak idea wspólnego kolędowania przyciągnęła pod Brzeskie Centrum Kultury tłumy mieszkańców powiatu. Wśród kolędników znaleźli się m.in. uczniowie z I i II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Specjalnych i Zespołu Szkół Budowlanych. Imprezę rozpoczął występ Orkiestry Dętej z Żelaznej.

Pierwszą kolędę, „Wśród nocnej ciszy”, zaśpiewał przy jej akompaniamencie Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański.

Oprócz wspólnego śpiewania można było też wygrać atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatorów. Wystarczyło tylko wykazać się wiedzą z zakresu znajomości najbardziej znanych polskich kolęd oraz tradycji bożonarodzeniowych.

Niedzielne spotkanie zakończył starosta brzeski, życząc wszystkim mieszkańcom powiatu wszystkiego najlepszego w nowym, 2014 roku.