Kończy się słoneczny, ciepły i kolorowy majowy weekend, a wraz z nim XII Targi Ogrodnicze – Wiosna Kwiatów, organizowane przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie we współpracy z wieloma instytucjami m.in. Starostwem Powiatowym w Brzegu, pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Marszałka Województwa Opolskiego. Cudowna atmosfera, ekologiczne – zielone targowe tereny, a przede wszystkim doskonała organizacja imprezy, którą gwarantował dyrektor OODR Henryk Zamojski i komisarz targów Tomasz Musielak, ściągnęły do Łosiowa aż 200 firm ogrodniczych i szkółkarskich z terenu powiatu brzeskiego.

Stoisko Powiatu Kusel

Stoisko Powiatu Horodenka

I miejsce na najpiękniejsze Stoisko Targowe -Szkółka Roślin Furs Ogrody z Grodkowa

Spotkanie Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego z Przewodniczącym Rady Powiatu Kusel Volkerem Schlegelem i Starostą Powiatu Horodenka Bogdanem Kobylańskim.

Kolorowe targowe stoiska

Podsumowanie konkursu, którego uczestnikami były dzieci z Klubu 4H.

Swoją ofertę prezentowało m.in. rękodzielnictwo ludowe, rzeźbiarstwo ogrodowe, wikliniarze, producenci bylin, kaktusów i pszczelarze. Fachowcy mogli odwiedzić firmy zajmujące się produkcją środków ochrony roślin, maszyn i sprzętu ogrodniczego, mogli również uzyskać porady dotyczące m.in. pozyskiwania środków unijnych.

Mieszkańcy Opolszczyzny smakowali doskonałych specjałów regionalnej kuchni przygotowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich, a Lokalne Grupy Działania oferowały zdrową, ekologiczną żywność.
Szacuje się, że w ciągu dwóch dni targi odwiedziło 35 tys. osób. W czasie imprezy zorganizowano liczne konkursy m.in. konkurs na Najpiękniejsze Stoisko Targowe – który wygrała Szkółka roślin Furs Ogrody oraz konkurs „Kulinarne Dziedzictwo Opolszczyzny”, konkurs plastyczny „logo Regionalnego Centrum Ekoenergetycznego” i konkurs wiedzy „Odnawialne źródła energii dla domu i biznesu”. Nagrody na konkursy fundowali: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARR w Opolu, PWC „Odra” w Brzegu oraz europosłanki: Danuta Jazłowiecka i Lidia Geringer de Oedenberg. W targach uczestniczyli przedstawiciele partnerskich powiatów Powiatu Brzeskiego – z Kusel i Horodenki. Niemcy jak zwykle częstowali zwiedzających doskonałymi nalewkami, a Ukraina oferowała słodycze, wyroby hafciarskie i ręcznie wykonaną biżuterię. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Henryk Mazurkiewicz spotkali się z delegacjami zagranicznymi, omawiając dalsze kierunki współpracy. Starosta Bogdan Kobylański z Horodenki zaprosił starostę Macieja Stefańskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Kusel Volkera Schlegela na największe ukraińskie święto – XX rocznicę Odzyskania Niepodległości, natomiast starosta Maciej Stefański zaprosił zaprzyjaźnione powiaty na Targi Innowacji Rolniczych i Dożynki Powiatowe, które mają się odbyć 3 i 4 września br. w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Gośćmi zagranicznymi w czasie targów ogrodniczych opiekowała się Stanisława Grabska-Mędrala z OODR w Łosiowie. Tegoroczna Wiosna Kwiatów ukazała, że nowe trendy w naszym kraju polegające m.in. na upiększaniu własnych ogródków, balkonów i mieszkań coraz bardziej się zakorzeniają. Bogata targowa oferta jest też doskonałą promocją całego regionu. Obecność partnerów z zagranicy rozszerza tę promocję na całą Europę. Nie bez znaczenia jest tez fakt, że przy organizacji targów siły jednoczą instytucje prywatne, państwowe i samorządowe. Tylko dzięki takiej współpracy można osiągnąć tak olbrzymi, spektakularny sukces jakim jest m.in. wyróżnienie X edycji Targów Ogrodniczych wśród dziesięciu najlepszych imprez województwa opolskiego.
Rzecznik Prasowy Starosty
Brygida Jakubowicz