Mieszkańcy naszego miasta dawno już stracili nadzieję, że z jego ulic znikną sznury tirów. Dziesiątki samochodów ciężarowych, wyładowanych rozmaitymi towarami codziennie zakorkowują miasto, niszczą nawierzchnię dróg i mają bardzo negatywny wpływ na zabytkową starówkę Brzegu.

Tajemnicą poliszynela jest, że tą fatalną sytuację zmieniłoby wybudowanie przeprawy mostowej. Niestety, mimo tej wiedzy, od wielu lat lokalnym władzom nie udaje się zrobić nic w tym kierunku. Niekorzystna sytuacja może wkrótce ulec zmianie. W ubiegłą środę (25 maja) starosta Maciej Stefański został zaproszony przez Przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej na połączone posiedzenie tychże komisji. Mimo tego, że na spotkanie przybyli samorządowcy z całej Polski posłowie Platformy Obywatelskiej zgłosili wolny wniosek o przesunięcie dyskusji na następny dzień, który przegłosowali wraz z posłami Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tym sposobem reprezentanci miast i powiatów, niejednokrotnie oddalonych kilkaset kilometrów od stolicy, zostali odprawieni z kwitkiem. Na zwołanej natychmiast konferencji prasowej samorządowcy nie kryli swojego oburzenia zachowaniem posłów koalicji rządzącej. Przyjechaliśmy tutaj mówić o problemach naszych miast i powiatów, mówić o konkretach, niestety dla niektórych nie był to wystarczająco ważny powód, aby nas wysłuchać i jest to bardzo przykra konkluzja – mówił podczas niej starosta Maciej Stefański.

Wizyta Starosty Powiatu Brzeskiego w sejmie nie była jednak bezowocna. Już przed odwołaną komisją stało się jasne, że obietnice złożone przez posłanki PiSu Beatę Szydło i Izabelę Kloc, które niedawno gościły w Brzegu, okazały się nie być jedynie słowami rzuconymi na wiatr. Temat nowej przeprawy mostowej w powiecie brzeskim żyje w Warszawie i wszystko wskazuje na to, że wreszcie, po latach starań, nabierze realnych kształtów.
Nowa przeprawa mostowa przez Odrę byłaby nie tylko rozwiązaniem problemu tirów przetaczających się co dnia przez ulice Brzegu. Byłaby również bardzo dużym usprawnieniem podczas klęsk żywiołowych. W ostatnich latach, na terenie południowo-zachodniej Polski, powodzie stały się zjawiskiem bardzo powszechnym. Niejednokrotnie już przekonaliśmy się, że w tych kryzysowych momentach brzeski most może przestać być przejezdny. Te argumenty definitywnie potwierdzają, że dodatkowa przeprawa na terenie powiatu brzeskiego jest absolutnie niezbędna.
Dla władz Starostwa Powiatu Brzeskiego jest to jedna z najbardziej priorytetowych spraw. Środowa wizyta starosty Macieja Stefańskiego w Warszawie pokazała, że wysiłki powoli zaczynają przynosić efekty.

K.Ł.