Cały świat obchodził 14 XI Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Są dwie teorie na temat tego schorzenia. Diabetolodzy twierdzą, że to prawdziwa epidemia XXI w. (w Polsce choruje ok. 5% populacji), prowadząca do wielu powikłań, natomiast lekarze innych specjalności często lekceważą tę przypadłość, taktując ją bardziej jako utrudnienie życia pacjenta niż ciężkie wielokierunkowe schorzenie wymagające specyficznego i wyjątkowego traktowania pacjenta. Niezależnie od opinii, dzięki akcjom edukacyjnym i nagłośnieniu problemu przez media wiadomo, że choroba ta wiąże się przede wszystkim z profilaktyką (odpowiedni tryb życia, badania okresowe itp.) oraz edukacją pacjentów już chorujących. Edukacja ta to m.in. konferencje, spotkania, porady, badania profilaktyczne jakie odbywają się w listopadzie na całym świecie.

Działające w Brzegu Koło Powiatowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zorganizowało również 17 XI br. w brzeskim ratuszu spotkania swoich członków oraz wszystkich zainteresowanych problemem cukrzycy. Patronat Honorowy nad imprezą sprawowali Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Miasta Brzegu Wojciech Huczyński, Burmistrz Miasta Grodkowa Marek Antoniewicz, Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara i Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 osób. Wysłuchali oni wykładów dr Elżbiety Turcza-Jakubowskiej – „Historia Poradni Diabetologicznej w Brzegu i prowadzenie dzienniczków pomiaru cukru” oraz mgr farmacji Michała Wysockiego pracownika apteki Lekosfera+ (Kaufland) „Leki bez recepty wspomagające leczenie cukrzycy”. Zebrani mieli okazję zbadania glukozy w krwi (badania wykonywały pielęgniarki Specjalistycznej Internistyczno – Diabetologicznej Poradni Lekarskiej (Zuzanna Dżul i Aneta Martyn) cholesterolu i trójglicerydów (badania wykonywały pielęgniarki z NZOZ „Rehabilitacja” Hospicjum Domowe i Opieka Długoterminowa) oraz ciśnienia (badania wykonywały pracownice apteki Lekosfera+ z ul. Długiej pod kierownictwem Anny Kraus). Firma Dolnośląska Grupa Aptekarska prowadząca w/w wspomnianą aptekę sprawowała też patronat merytoryczny nad imprezą.

Tradycyjnie w czasie obchodu Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbył się konkurs dotyczący wiedzy o cukrzycy – na pytania przygotowane przez wykładowców pisemnie odpowiadali wszyscy uczestnicy. Najlepsi z nich otrzymali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez patronów imprezy.

Najprzyjemniejszym punktem programu był występ zespołu muzyczno-wokalnego „Impresja” z Brzeskiego Centrum Kultury prowadzonego przez Joannę Bilowicką, który w sposób bardzo profesjonalny uprzyjemnił diabetykom tę ważną dla nich imprezę. „Impresja” jest nowym zespołem i jeśli będzie doskonalić swój warsztat na pewno jeszcze nie raz o nim usłyszymy.

Gośćmi Walentyny Witkowskiej – prezesa PSD w Brzegu byli m.in.: prezes Namysłowskiego Stowarzyszenia Diabetyków Krzysztof Horodyński wraz z zastępcą Władysławem Ziębą, prezes Zarządu Wojewódzkiego PSD z Opola Krzysztof Pawlikowski wraz z sekretarz Władysławą Toruńską. Burmistrza Brzegu reprezentowała z-ca kierownika Biura Spraw Społecznych i Zdrowia Elżbieta Gawryjołek, a Starostę Powiatu Brzeskiego Naczelnik Wydziału Zdrowia Anna Niesłuchowska i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Aleksander Podgórny.

Na zakończenie nie można nie wspomnieć, że oprócz edukacji kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów ludzi z „cukrzycą” pełni polityka zdrowotna Państwa. W tym zakresie diabetycy jak nieomal wszyscy przewlekle chorzy co parę miesięcy przechodzą prawdziwy horror. Ciągłe zmiany w listach leków refundowanych, utrudniony dostęp do specjalistów, olbrzymie koszty leczenia powikłań (które, mimo ubezpieczenia, ponoszą pacjenci) to tylko niektóre aspekty życia z cukrzycą. W walce z biurokratyczną machiną Państwa ważne jest wsparcie i solidarne działanie członków każdego Koła Diabetyków, dlatego mimo ogromnych trudności lokalowych i finansowych działamy i będziemy działać przede wszystkim dla dobra wszystkich chorych. Organizatorzy imprezy szczególnie dziękują za pomoc Ewie Makowskiej, Leszkowi Watrasowi (DGA), dr Elżbiecie Turczy – Jakubowskiej, dyr. PCPR Aleksandrowi Podgórnemu.

Z-ca prezesa PSD

Brygida Jakubowicz