Rok temu uchwalono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od tego czasu hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o prawo do samostanowienia i demokracji 1 marca składa cały Naród Polski. W tym dniu Instytut Pamięci Narodowej zorganizował ogólnopolską akcję „Przywróćmy ich pamięci”.

 

Akcję skierowano przede wszystkim do ludzi młodych. To oni (również uczniowie brzeskich szkół ponadgimnazjalnych) mieli okazję zapoznać się z przygotowanym przez IPN rysem historycznym na temat Żołnierzy Wyklętych.

1 marca o godz. 12ºº TVP Kultura wyemitowała sztukę teatralną „Tajny współpracownik” – przejmujący spektakl o szantażowanym przez UB chłopcu, który po kolei wydaje swoich kolegów z partyzantki antykomunistycznej.
Data 1 marca nie jest przypadkowa, upamiętnia śmierć z rąk UB w 1951 roku kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Adama Lazarowicza, por. Józefa Rzepki, kpt. Franciszka Błażeja, por. Józefa Batorego, por. Karola Chmiela i mjr. Mieczysława Kawalca. Byli to ludzie, którzy walczyli najpierw z okupantem niemieckim, a później z sowieckim agresorem i reżimem komunistycznym. Wśród osób, które zbrojnie sprzeciwiły się hitlerowcom, a po wojnie drugiemu z okupantów, czyli ZSRR byli również brzeżanie- członkowie organizacji kombatanckich, którzy samym faktem, że żyją i są wśród nas, dają dowód tamtym czasom i ogromnej tragedii, jaka spotkała ich, ich rodziny, a często też znajomych.
Takim człowiekiem jest brzeżanin – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK mjr inż. Tadeusz Czajkowski „Sas” – żołnierz Armii Krajowej, więzień obozu NKWD w Skrobowie. Człowiek ten swoim barwnym i trudnym wojennym życiorysem wyróżnia się na tle wszystkich bohaterów antykomunistycznego powojennego podziemia. Takich ludzi komunistyczne władze chciały wymazać z historii, ale my możemy jeszcze na szczęście powiedzieć „bohaterowie żyją obok nas”. Często cisi, przygaszeni, chorzy i tylko od nas młodszych zależy czy zainteresują nas ich wojenne i powojenne losy i jak tą wiedzę wykorzystamy.
Pełnomocnik Starosty ds.
Kombatantów i Osób Represjonowanych
Wydrukuj stronę