Trwają prace dotyczące przygotowania powiatu brzeskiego oraz poszczególnych gmin do okresu topnienia śniegu i lodu i związanego z tym zagrożenia powodziowego. 5 II br. odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod kierownictwem Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego. W spotkaniu uczestniczyli Wójtowie: Andrzej Pulit, Wojciech Jagiełowicz, Jerzy Dróbka, Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz.

Burmistrza Brzegu reprezentował Tadeusz Woźny, a Lewina Brzeskiego Piotr Cierpisz. Ponadto na spotkaniu obecni byli: Janusz Koronkiewicz –PCZK, ppłk. Czesław Drozd –WKU, ppłk. Robert Wójcicki – 2 batalion Ratownictwa Inżynieryjnego, Krzysztof Cytkowicz – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej o. Brzeg, Z-ca Komendanta Policji – Nadkomisarz Jan Minosora i Komendant PPSP st. brygadier Andrzej Kwiatkowski.

Z meldunków złożonych przez odpowiednie służby wynika, że prowadzony jest stały monitoring rzeki Odry i Nysy Kłodzkiej. Określono newralgiczne punkty powstawania zatorów lodowych (pozostałości po starym moście na Odrze w Brzegu, most kolejowy na Nysie Kłodzkiej k. Lewina Brzeskiego).

W ramach przygotowania do powodzi w poszczególnych gminach zgromadzono od 1000 do 5000 worków (na piasek), a w powiecie 12 tysięcy. Straż Pożarna powiatu brzeskiego dysponuje dwoma jednostkami Ratowniczo – Gaśniczymi oraz 31 jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Straż (łącznie KSGR i OSP) dysponuje 6 łodziami (część z silnikiem zaburtowym, część wiosłowych), dwoma pontonami, trzema motopompami, oraz tratwą – saniami wodno-lądowymi.

Wójtowie i burmistrzowie mają zwrócić uwagę służb na zwiększenie intensywności wywozu śniegu oraz kontrolę dachów obiektów (w tym zwisających, niebezpiecznych sopli). Zagrożenie powodzią bezpośrednio zależy od sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej, najgorszy scenariusz przewiduje szybki przyrost temperatury i gwałtowną odwilż. Lokalne podtopienia (niezależne od szybkości wzrostu temperatury) przewiduje się nieomal we wszystkich gminach powiatu brzeskiego.

Rzecznik Prasowy Starosty