10 kwietnia 2011 r. minęła okrągła 270. rocznica Bitwy pod Małujowicami. Choć 9 kwietnia br. działo się w Brzegu bardzo dużo w związku z obchodami I Rocznicy Katastrofy pod Smoleńskiem, władze Powiatu Brzeskiego postanowiły zaakcentować to historyczne wydarzenie Bitwy Małujowickiej, zapraszając już po raz drugi Królewski Regiment Pruski Piechoty Alt Kreytzen ze Świdnicy oraz Garnison Regiment von Lattorff.

W ubiegłym roku z inicjatywy starosty Macieja Stefańskiego została odsłonięta na terenie parafii w Małujowicach pamiątkowa tablica z dokładnym przebiegiem i opisem bitwy i jej wpływem na losy Europy.

Regimenty o godz. 10.00  przemaszerowały z Zamku Piastów Śląskich na Plac Polonii Amerykańskiej, gdzie odbyła się musztra i przeprowadzona została pozorowana bitwa pomiędzy wojskami Austriackimi i Pruskimi. Następnie żołnierze regimentów wraz z gośćmi z Niemiec i Czech zwiedzili Kościół w Małujowicach i przeszli na miejsce bitwy Małujowickiej, ostateczne stacjonując w Skarbimierzu.
            Ta mała inscenizacja historyczna miała za zadanie przybliżyć realia bitwy Małujowickiej i była też dużą atrakcją dla młodzieży i dzieci, które miały możliwość obejrzeć stroje regimentu, samopały i inną broń, a także sfotografować się z pruskimi żołnierzami.
            Regimenty Alt Kreytzen i Garnison Regiment von Lattorff w Skarbimierzu stacjonowały dwa dni, organizując swój pobyt nie tylko jako uczczenie bitwy Małujowickiej, ale jako spotkanie integracyjne stowarzyszenia o nazwie Sudeckie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej.

Rzecznik Prasowy Starosty
                                                                       Brygida Jakubowicz