12 kwietnia 2011 r. w Sali Stropowej Miejskiego Ratusza w Brzegu osoby szukające zatrudnienia lub chcące kontynuować lub rozpocząć edukację, mogły skorzystać z przygotowanych ofert pracy i nauki. Targi „Edukacji i Pracy” rozpoczęły się uroczystym otwarciem przez Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu Zbigniewa Kłaczka oraz komendant OHP z Opola Józefę Ziemnik.

Imprezę zorganizował Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu wraz z Ochotniczym Hufcem Pracy pod patronatem Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta w Brzegu. Na spotkanie zaproszono 58 instytucji – byli to zarówno pracodawcy jak i jednostki edukacyjne. Część wystawców (około 54) dostarczyła również swoją ofertę bez osobistego uczestnictwa w targach. Oferta targowa była bardzo bogata. Co roku przybywa na targach więcej instytucji. W Brzegu prezentowało się aż 18 wyższych uczelni, wśród nich były uczelnie spoza regionu np. z Warszawy, czy z Katowic, ale największym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu i Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Podczas brzeskich targów licencjonowani doradcy zawodowi z PUP w Brzegu przeprowadzili szkolenie pn. „Praca za granicą, możliwości i zagrożenia”. Natomiast Maltańska Służba Medyczna z Nysy, (również uczestnicząca w imprezie), przeprowadziła pokaz udzielania pierwszej pomocy. Wśród zaproszonych instytucji sporą uwagą cieszyły się służby mundurowe oferujące wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego, m.in. 1. Brzeska Brygada Saperów JW. 2697 oraz oferty pracy przygotowane m.in. przez firmy: AUTOLIV Poland Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe TURBUD, Keiper Polska Sp. z o.o., Brzeskie Centrum Handlowe MARKO, Komenda Straży Pożarnej w Brzegu, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana, AXELL Holandia Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Handlowe CAMELL, AXIDUS Sp. z o.o.

Ciekawą ofertę dla osób niepełnosprawnych zaoferowała Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Warto zaznaczyć, iż do dyspozycji przybyłych gości było wiele ofert pracy z kraju (93 oferty na 356 stanowisk pracy) i zagranicy (64 oferty na 693 stanowiska pracy).
Targi Edukacji i pracy odwiedziło kilkaset osób, jeśli nawet większość z nich nie znalazła ciekawych dla siebie form zatrudnienia, dzięki takim właśnie spotkaniom mogły od razu na miejscu skorzystać z doradztwa zawodowego, szkolenia, a także zadecydować o wyborze lub kontynuacji dalszej edukacji. Można się pokusić o stwierdzenie, że co roku targowa oferta jest bogatsza więc organizatorzy zapewniają, że będą kontynuować tę formę dotarcia do osób bezrobotnych i uczniów, a następne targi tego typu odbędą się 2 czerwca br.

Rzecznik Prasowy Starosty
Brygida Jakubowicz